Pelikán připravil stíhaného soudce Nováka dočasně o talár

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán dočasně zprostil funkce chomutovského soudce Ivana Nováka. Policisté ho od poloviny března stíhají kvůli přijetí úplatku v řádu desítek tisíc korun. Podle ministerstva spravedlnosti nesmí Novák svou funkci vykonávat minimálně do okamžiku, kdy soud pravomocně rozhodne o jeho (ne)vině.

„Důvodem zproštění výkonu funkce je stíhání za závažnou trestnou činnost, což by mohlo ohrozit důvěru veřejnosti v nestranné rozhodování soudů. Soudce Ivan Novák bude z funkce zproštěn do pravomocného skončení stíhání, ke zproštění z funkce dojde dnem následujícím po dni doručení, tedy zítra (ve čtvrtek),“ uvedla ministrova mluvčí Tereza Schejbalová. Po dobu dočasného zproštění bude Novák pobírat polovinu svého platu.

Novák čelí obvinění ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku. Podle policie Ivan Novák přijal od advokáta Josefa Douchy částku v řádu desítek tisíc korun a na oplátku propustil podnikatele, který si odpykával několikaletý trest za závažnou hospodářskou kriminalitu.

Podle dřívějších informací serveru Aktuálně.cz se měl podnikatel na svobodu dostat letos v lednu; Novák přitom o propuštění rozhodoval podruhé, ještě před Vánoci ho zamítl a obrátil až poté, co se mužovým obhájcem stal jeho známý – advokát Doucha. Jak soudce, tak právník předání úplatku popírají.

Aktuální rozhodnutí ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, že Novák nesmí obléct talár až do vynesení rozsudku, se předvídalo. Chod chomutovského okresního soudu to podle jeho mluvčí Lenky Chalupové neovlivní.