Vláda je nedůvěryhodná a opírá se o přeběhlíky, tvrdí opozice

Praha – Nečasův kabinet, který dnes sněmovnu žádá o důvěru, je podle opozičních poslanců vláda přeběhlíků. Premiér by proto měl podat demisi a vyvolat předčasné volby, poslanec David Rath platformu kolem Karolíny Peake označil jako klíšťata. Vicepremiérka ve své řeči přiznala, že koalice svou většinu prohospodařila, na neúspěchu se podle ní podílel každý z koaličních politiků.

„Nechci pronášet patetická slova, ale považuji za svou povinnost apelovat, abychom si dali šanci na nový začátek. Dejme šanci na obnovení důvěry veřejnosti. Hlasujme pro důvěru této vládě,“ žádala dnes sněmovnu bývalá členka VV Karolína Peake. „Chci ukončit politiku nesrozumitelných ultimát a pokusit se společně s kolegy vydat novou cestou. Doufám, že podobné sebereflexe jsou schopni i ostatní hráči,“ prohlásila.

Sobotka označil projev Peake za velmi krásná slova o tom, že Nečasova vláda bude dělat „novou lepší politiku sociálního dialogu“. Absolutně se tomu ale podle předsedy ČSSD nedá věřit, pokud to bude vláda opřená o odpadlíky z VV. Vyzval Peake, aby odešla z vlády i ze sněmovny a pokusila se uspět se svou novou stranou v předčasných volbách. Stejně také novopečená předsedkyně klubu VV Kateřina Klasnová vinila premiéra, že chce stavět legitimitu vlády na přeběhlictví.

Hlasování o důvěře vládě / Bohuslav Sobotka
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka:

„Vláda se tady bude opírat o platformu, kterou nikdo nevolil a nikdy nekandidovala v žádných volbách. Nečasova vláda se bude opírat o poslance, kterým hrozí trestní stíhání. Nečasova vláda se bude opírat o poslance, kteří se bojí nových voleb.“

Spor o přeběhlíky minulé i současné

Kolem současného i předchozího fenoménu přeběhlictví se mezi hlavními řečníky strhla slovní přestřelka. Na opoziční výtky reagoval šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík, jenž vyzval sociální demokraty, aby se zbavila také Stanislava Humla. Nynější člen ČSSD byl totiž původně zvolen za stranu VV. Jeroným Tejc později čin bývalého dopravního policisty bránil s tím, že nepodepsal žádný etický kodex VV, jak učinila většina poslanců.

Premiér Nečas o přeběhlících:

„Přeběhlík je člověk, který přejde od koalice k opozici, anebo z opozice ke koalici… Kdo zůstává s vládou, kdo zůstává s jejím programem, kdo zůstává s její politikou, není v mých očích žádný přeběhlík.“

Petr Nečas ve sněmovně
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

Poslanec Rath: Peakovci jsou klíšťata

Ještě dál do minulosti se pustil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura, když připomněl situaci z let 2004-2006. Vládě ČSSD hrozily předčasné volby a tehdejší koalice se opřela o hlas poslance ODS Petra Kotta, kterého strana vyloučila za skandály s alkoholem. „Byli jste to vy, kteří jste si koupili poslance Kotta a byli jste rádi, že to je ten stoprvní hlas,“ podotkl Stanjura. „Svého poslance Kotta jste vyloučili za opilost, ale svého opilého ministra financí Kalouska, který se tady potácel, kryjete,“ kontroval posléze David Rath (ČSSD). Ten mimo jiné bývalé poslance Věcí veřejných, kteří nyní podporují Nečasův kabinet, označil za „klíšťata“, která se drží postů za každou cenu.

David Rath (ČSSD):

„Tady spíš než o přeběhnutí jde o neuvěřitelné setrvávání. Něco asi jako když vás chytne klíště, tak tady se paní Peake a lidé kolem ní drží moci a funkcí, jako klíšťata se drží třeba vaší šíje.“

„“Pana Kalouska bych se chtěl zeptat, zda ta skupina peakovců není tak slizká a odporná, jak dříve tvrdil, nebo to bere jako hluboké sebeobětování… Anebo jestli tím, že z toho odporného slizu vyrostla půvabná voňavá květinka, paní Peake, se situace nějakým zásadním způsobem mění. Protože pravdou je, že voňavé květiny rostou z toho nejsmradlavějšího hnoje.""

Sobotka a Hašek: Díky vládě roste vliv extremistů a komunistů

Opozice vládní koalici rovněž vyčítala, že kvůli jejímu chování ve společnosti rostou hlasy po návratu minulého režimu a větší vliv také získávají pravicové extremistické skupiny. Shodli se na tom například Bohuslav Sobotka a Michal Hašek. „Pomáhají růst a posilovat těm, kteří volají po návratu vlády pevné ruky, nebo dokonce po návratu režimu, který tady byl před rokem 1989,“ poznamenal na adresu kabinetu šéf ČSSD. „Nikdo jiný tu neudělal pro posílení preferencí KSČM víc než tato vláda,“ dodal první místopředseda.

Podle šéfa klubu komunistických poslanců Pavla Kováčika lidé přestali věřit na „bezduché strašení komunisty“ a myslí si, že společenská situace může být horší než v minulosti. „Proto dávají preference komunistům,“ vysvětlil.

Co dále zaznělo ve sněmovně od opozice…

Lubomír Zaorálek (ČSSD): „Já sám bych nejraději řekl, že úplně nejlépe by bylo, kdyby pan premiér Nečas i pan (Miroslav) Kalousek si vzali všechny své pány Dobeše, Bárty i pana Klause a někam šli možná rychlostí pikosekund.“

Jan Chvojka (ČSSD): „Dámy a pánové z Věcí veřejných, véčkaři, i z platformy Karolíny Peake, péčkaři, dle mého názoru jste spáchali politickou sebevraždu a za to, kam jste dovedli českou politiku, skončíte bezesporu, pokud existuje, v politickém pekle. Své voliče byste podle mne měli prosit každý den o odpuštění.“

Pavel Kováčik (KSČM): „Diskuse o tom, jestli přeběhlictví je mezi vládou a opozicí, nebo jestli je vnímáno mezi jednotlivými stranami, nebo ze strany pryč, mi připadá zástupná. Ostatně řečeno s klasikem, ať nazvu lejno růží, po růži přece vonět nezačne.“

Václav Klučka (ČSSD): „Vy také ve svých reformních krocích lehce osolíte, lehce opepříte, lehce ozeleníte, ale nakonec, když tento talíř vystavíte, nikdo ho nejí, nikomu to jídlo nechutná a lidem, věřte mi, je z toho nevolno.“

Jiří Šlégr (NS-LEV 21): „Když zde hovořím o Karolíně Peake, která učarovala palubu tohoto pomyslného vládního Titaniku, ta dnes připomíná spíše nechvalně proslulého kapitána potopené výletní lodi Costa Concordia, jen s tím rozdílem, že ona s předstihem opustila potápějící se bárku Věcí veřejných a místo na pevninu si to zamířila na jiný parník.“

Vydáno pod