Dozvuky protiislámské demonstrace: Padlo první obvinění, policie zřejmě vyšetřuje Bartoše

Policie kvůli sobotní pražské demonstraci proti islamizaci obvinila jednoho člověka z násilí proti úřední osobě. Celkem zadržela pět lidí, všichni už jsou na svobodě. Předsedu radikální Národní demokracie Adama B. Bartoše podle všeho vyšetřuje kvůli podezření z podněcování k nenávisti vůči skupině obyvatel nebo omezování jejich práv a svobod.

Adam B. Bartoš
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Bartoš vyzýval k potrestání politiků „trestem nejvyšším“ za přístup k běžencům. Další zadržení se pokoušeli akci organizovat i poté, co byli vyzváni k rozchodu. Jeden z nich podle mluvčího pražské policie Jana Daňka napadl policistu.

Proti demonstrantům, kterých se na Václavském náměstí sešlo několik set, museli zasahovat těžkooděnci. Policie také uvedla, že účastníci zranili pět policistů, kteří museli vyhledat lékařské ošetření.

Sobotkův kabinet podle Bartoše rozvrací zemi

Akci svolalo hnutí Za naši kulturu a bezpečnou zem a Národní demokracie, podpořila ji Dělnická strana sociální spravedlnosti. Bartoš ve svém projevu kritizoval vládu, uvedl, že občany již několikrát podrazila, například pokud jde o dohodu EU s Tureckem.

Ta předpokládá, že běženci, kteří připlují z Turecka a v Řecku nedostanou azyl, budou vráceni do Turecka. Za každého Syřana mezi nimi má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl.

Bartoš uvedl, že se migranti díky tomu mohou dál šířit do Evropy. „To už není jenom nějaká liknavost nebo neschopnost vlády, to už je vědomé budování rozvratu země. To je vlastizrada. To je vlastizrada, která musí být potrestána trestem nejvyšším,“ řekl. Bezprostředně po těchto slovech ho policisté zadrželi a odvedli pryč.

Demonstranti chtěli původně z Václavského náměstí dojít až k sídlu sociální demokracie v Lidovém domě v Hybernské ulici, kde na ně měli čekat účastníci shromáždění za zdravou společnost, které jako protiakci svolali Mladí sociální demokraté. Policie tomu ale zabránila a Hybernskou ulici z obou stran uzavřela.