Vnitro chce zamezit mrtvým duším v prezidentských volbách

Vláda má v dubnu projednat návrhy ministerstva vnitra na změnu pravidel prezidentských voleb. Podpisy na podporu kandidátů navrhovaných občany mají být na peticích doplněné číslem občanského průkazu či pasu nebo úředně ověřené. Diskuse se také vede o počtu potřebných podpisů.

Video Události
video

Zákon o volbě prezidenta se možná změní

Podle zákona o volbě prezidenta republiky musí petice na podporu kandidáta obsahovat nejméně 50 tisíc podpisů - s uvedením jména, data narození a adresou trvalého bydliště. Ministerstvo vnitra ale žádá přísnější podmínky, aby bylo možné lépe ověřit pravost.

„U petičního archu by bylo vedle jména a trvalého bydliště petentů uvedeno i číslo jejich občanského průkazu nebo cestovního pasu,“ upřesnil náměstek ministra vnitra pro legislativu Petr Mlsna. Druhá varianta počítá se snížením počtu podpisů z 50 na pouhých 8 tisíc. Všechny by ovšem musely být úředně ověřené.  

Varianty počtu podpisů na petici k podpoře prezidentského kandidáta
Zdroj: petice, volby, volba, prezident, prezidentská, podpisy

Ministerstvu spravedlnosti se nelíbí ani jeden z návrhů. „Ani v případě, kdy by se petent identifikoval občanským průkazem nebo cestovním pasem, nelze zaručit, že číslem jednoho nebo druhého zkrátka nedisponuje někdo jiný,“ obává se mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. 

Méně podpisů znamená změnu ústavy 

Pravost podpisů na peticích řešil kvůli první přímé volbě prezidenta i Ústavní soud. Stížnost Tomia Okamury kvůli jeho vyřazení z boje o Hrad sice zamítl, větší kontrolu podpisů ale nepřímo doporučil.

Snížení počtu podpisů na peticích by vyžadovalo změnu ústavy. Takový krok ale teď nemá dostatečnou podporu a navíc by změnu parlament nemusel stihnout schválit včas, aby vstoupila v platnost už pro příští prezidentské volby v roce 2018.

Názory na změnu ústavy se liší:

  • Jeroným Tejc (ČSSD), předseda sněmovního ústavně právního výboru: „Považuji za jediné možné řešení, že zůstane zachována hranice 50 tisíc podpisů.“
  • Martin Plíšek (TOP 09), člen sněmovního ústavně právního výboru: „Není vůle v nejbližší době v tomto směru měnit ústavu.“
  • Vojtěch Filip (KSČM), předseda strany, místopředseda sněmovny: „Nerad bych, abychom se těmito kroky, které jsou spíš salámovou metodou, dotýkali parlamentního charakteru české demokracie.“
  • Martin Kupka (ODS), místopředseda strany: „Měnit kvůli tomu ústavu namístě není.“

Nejspíše se nakonec změní jen zákon o volbě prezidenta. Při podepisování podpory prezidentských uchazečů v roce 2018 tak sice lidé budou muset vytáhnout pas nebo občanku, požadovaný počet podpisů ale zůstane stejný.