Vyjíždějí dodatečné posilové vlaky, i když jízdní řád s Velkým pátkem nepočítal

Železniční dopravci posílí ve čtvrtek odpoledne své vlaky. Pro dva dny před velikonočním víkendem vydala Správa železniční dopravní cesty nedávno doplnění k jízdnímu řádu. Jeho původní verze z prosince totiž nepočítala s tím, že zákonodárci ustaví Velký pátek svátkem. Největší špička se tak posunula z pátečního již na čtvrteční večer. Opačným směrem by naopak mělo nejvíce lidí cestovat v pondělí, jak železničáři předpokládali od začátku.

Video Mluvčí ČD: V pátek pojedou vlaky jako ve svátek, jinak než jsou v jízdním řádu
video

Mluvčí ČD: V pátek pojedou vlaky jako ve svátek, jinak než jsou v jízdním řádu

Vyhlášení Velkého pátku svátkem přišlo až v době, kdy byly hotové letošní železniční jízdní řády, podle kterých měla řada posil jet v pátek odpoledne, na rozdíl od čtvrtka. Nakonec bude leccos jinak, než původní verze jízdního řádu uvádí. „Podařilo se nám se Správou železniční dopravní cesty opatření zapracovat dodatečně do jízdních řádů,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Téměř všechny odpolední vlaky z Prahy do Ostravy všech tří dálkových dopravců, ve kterých jsou povinné místenky, jsou vyprodány. Vyprodány jsou místenky i do dalších vlaků, kde mohou jet i stojící cestující. České dráhy slibují, že spoje posílí, a to nejenom na nejvytíženějších trasách z Prahy do Ostravy či Brna. „Také budou posíleny vlakem navzájem mezi Ostravou a Brnem nebo Prahou a městy jako Cheb, České Budějovice,“ přiblížil Petr Šťáhlavský.

Dodal, že nejvíce posil plánují dráhy na pondělí, kdy se budou vracet nejen lidé, kteří odjedou na Velikonoce ve čtvrtek večer, ale i ti, kdo odcestovali již ve středu před začátkem velikonočních prázdnin.

Zatímo ve čtvrtek odpoledne pojedou vlaky delší nebo i samostatné posilové spoje, které obvykle jezdí v pátek, další den bude provoz na železnici o poznání klidnější. „Některé vlaky nepojedou. Týká se to hlavně takzvaných dělnických vlaků označených v jízdních řádech symbolem kladívek. Na některých linkách v okolí velkých měst to může znamenat prodloužení intervalu ze špičkového patnácti až třicetiminutového na dvojnásobek,“ varoval mluvčí drah.

Kdo se bude chtít vyhnout přeplněným vlakům a jet autem, musí počítat nejen s tím, že ucpané mohou odpoledne být i silnice, ale taky s tím, že na nich bude mnoho policistů. Podle ředitele dopravní policie Tomáše Lercha jsou Velikonoce z hlediska bezpečnosti jedním z nejrizikovějších období celého roku. Policisté chtějí přísnějším dohledem zabránit tomu, aby se opakoval například loňský rok, kdy během velikonočních prázdnin zahynulo na silnicích 14 lidí.