ČT24

ČT24
úterý 28. července 2015 Viktor

ODS vypověděla spolupráci s VV a chce hlasovat o důvěře

Velikost textu:
aktualizováno 23. 4. 2012 22:54

Praha - Výkonná rada ODS vypověděla koaliční smlouvu s Věcmi veřejnými. V pátek chce ODS vyvolat sněmovní hlasování o důvěře vládě. Kdyby kabinet premiéra Petra Nečase neuspěl, sněmovna by se měla rozpustit do 3. května. V opačném případě podepíše ODS a TOP 09 s uskupením kolem Peake novou koaliční smlouvu, která ale bude totožná s tou nynější. Na poslaneckém klubu už ODS netrvá. Věci veřejné po večerním jednání svých špiček oznámily, že vypoví koaliční smlouvu už k úterý, nechtějí čekat do pátku. Nečas na to reagoval slovy, že ODS a TOP 09 mají v takovém případě koaliční smlouvu s VV za vypovězenou.

Petr Nečas a Karolína Peake
Petr Nečas a Karolína Peake

"Předseda strany Věci veřejné Radek John nedodržel včerejší (nedělní) dohodu předsedů ODS, TOP 09 a VV. Věci veřejné dnes jednostranně vypověděly koaliční smlouvu, tudíž ji ODS a TOP 09 považují za vypovězenou," napsal Nečas v prohlášení pro média. Dnešní postup VV zároveň označil za iracionální a hysterický. Špičky koalice ve složení K9 se měly naposledy sejít k poslednímu jednání v úterý 24. dubna. Po oznámení VV ale premiér dnes večer schůzku zrušil s tím, že už nemá smysl.

Hlasování o důvěře vládě proběhne v pátek. Na požadavku, aby Karolína Peake měla do té doby poslanecký klub, už ODS netrvá. "Řekl jsem, že nechceme spolupráci, která by byla založená na dvou poslaneckých klubech a pak na nějakém souboru volných elektronů, ale založená na spolupráci tří subjektů, z nichž jeden momentálně nesplňuje parametry poslaneckého klubu, nicméně je to subjekt, se kterým počítáme," řekl Nečas na tiskové konferenci po jednání grémia ODS. 

Že se jedná o faktický posun původního premiérova požadavku "tří institucí" (čili tří poslaneckých klubů) dnes v Událostech, komentářích připustil šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. "Nějaký posun to je, je to možná trochu jiná metoda, jiná forma, ale pořád je to to samé," konstatoval s tím, že předstoupení před sněmovnu s žádostí o důvěru je podle něj ústavně čistější.

Karolína PeakeKarolína Peake: "V úsilí sestavit plnohodnotný poslanecký klub nebudu chtít polevit... V tuto chvíli jsme našli dostatečnou podporu pro to a doufám, že se to potvrdí i v pátek při hlasování o důvěře, aby tato vláda mohla dále pracovat. Má ještě spoustu úkolů před sebou."  

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc na to reagoval slovy, že Nečas udělá cokoliv, aby zůstal u moci jako premiér. "Paní vicepremiérka udělá cokoliv, aby zůstala vicepremiérkou," řekl ČT. ČSSD také avizovala, že bude jednoznačně hlasovat proti. "Bude to eventuálně důvěra pro kabinet, který bude vládnout už jen proto, aby ministři seděli ve svých křeslech. Potřebují prosadit církevní restituce, potřebují zprivatizovat důchodový systém. A tomu chce sociální demokracie zabránit," uvedl v Událostech, komentářích místopředseda strany Michal Hašek.

TOP 09 s hlasováním o nedůvěře souhlasí

Možnost hlasování o důvěře naznačil před dnešním jednáním špiček ODS místopředseda strany Pavel Drobil. TOP 09 chce o přesném termínu s občanskými demokraty ještě jednat, s hlasováním ale souhlasí. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil rozhodnutí premiéra za správné: "Zjistit na tom jediném místě, kde se to zjistit dá, zda vláda má, či nemá legitimitu, podle toho, zda má, či nemá důvěru sněmovny, je krok mnohem správnější než požadavek, aby vládu podporovaly určité kluby." Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík už před jednáním grémia uvedl, že vyvolat hlasování o důvěře je jeden z legitimních způsobů, jak ukázat, kolik poslanců důvěřuje této vládě. "Zda má, nebo nemá cenu vládnout dál," řekl v rozhovoru pro ČT.

Drobil už před jednáním grémia řekl, že více než klub je důležité, aby se našla skupina poslanců, kteří budou "dýchat za vládní program". Podle místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové by byl klub lepší, protože má vnitřní pravidla a lépe se s ním domlouvá: "Nevidím to ale jako tu kruciální podmínku. Jestliže tam bude dost hlasů pro to, aby mohla vláda fungovat, tak i bez toho klubu se to zvládnout dá." Na klubu netrvá ani ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg: "Nám by stačila solidní většina."

Co je solidní většina?

Petr Nečas v minulosti opakovaně deklaroval, že nehodlá vést vládu, jež se bude opírat o hlasy jednoho či dvou poslanců (čili koalici s celkovým počtem 101 nebo 102 sněmovních křesel). Místopředseda ODS Jiří Pospíšil a předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík minulý týden uvedli, že stabilní většinu představuje 103 poslanců. Nyní se ale s nedostatečným počtem lidí v platformě Karolíny Peake zdá, že strany začínají zmírňovat své požadavky. Nejen, že jsou zřejmě ochotné spolupracovat i bez toho, aby Peake vytvořila poslanecký klub (ten předpokládá min. 10 poslanců, jež dosud místopředsedkyně vlády nemá), ale odmítavě se nestaví ani k těsné většině 101 poslanců. Poslanec za TOP 09 Jan Farský na otázku, podporu kolika poslanců by měla vláda v hlasování o důvěře mít, uvedl: "Bude nám stačit, pokud vláda bude mít podporu Poslanecké sněmovny."

Poslanec Pavel Bém, který má pozastavené členství v ODS po skandálu s odposlechy jeho telefonátů s pražským lobbistou Romanem Janouškem, ČTK sdělil, že k hlasování o důvěře vládě se postaví podle programu kabinetu. "Daleko podstatnější než existence vlády je vlastní program nebo zákony, které připravuje a schvaluje," uvedl.

V úterý 24. dubna začíná první dubnové jednání Poslanecké sněmovny, na kterém se ukáže, zda ještě někdo doplní řady příznivců Karolíny Peake. Poslance čeká například hlasování o prováděcím zákonu k přímé volbě prezidenta. Nečasová vláda je na cestě i ke konečnému schválení církevních restitucí. Zákonodárci mají poprvé hlasovat i o reformních zákonech, které se týkají zvýšení DPH a pomalejšího růstu penzí. Se sníženou valorizací důchodů ale mají vedle opozice problém i Věci veřejné. Strana dnes navíc po jednání grémia oznámila, že pro všechny dosud dohodnuté vládní návrhy hlasovat nebude.

Termíny pro předčasné volby v červnu

 • do 10. května musí prezident vyhlásit předčasné volby
 • do 22. května musí strany předložit kandidátní listiny
 • do 26. května lze kandidátní listiny doplnit
 • do 3. června mohou strany z kandidátek odstraňovat případné závady
 • 4. června: registrace kandidátních listin
 • 18. června: začátek oficiální volební kampaně
 • 28. června: dodání hlasovacích lístků voličům
 • 29. a 30. června: dny voleb

zdroj: Zákon o volbách do parlamentu

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.