Rizikové Velikonoce: Do terénu vyrazí tři tisíce policistů

O Velikonocích dohlédne na bezpečnost na silnicích zhruba tři tisíce policistů. Zaměří se zejména na hlavní tahy, ale také na kritická místa a kontrolovat budou zejména alkohol nebo drogy za volantem. Před rokem o velikonočních svátcích zemřelo 11 lidí.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Policisté budou mít pohotovost již od středy

Podle ředitele dopravní policie Tomáše Lercha jsou Velikonoce z hlediska bezpečnosti jedním z nejrizikovějších období celého roku. Lidé o prodlouženém víkendu cestují častěji, mnohdy na delší vzdálenosti, a na silnice vyrážejí také sváteční řidiči.

Navíc začíná motorkářská sezona a rizikový bývá i zvýšený pohyb chodců na silnicích. Podle šéfa dopravní policie jsou rizikové také teplotní změny na silnicích. Přes den bývá například přes deset stupňů, v noci naopak klesají k bodu mrazu, což mění vlastnosti vozovky a brzdnou dráhu aut. „Toto je důvod několika posledních dopravních nehod, při kterých umírali lidé na silnicích. Domníváme se, že toto riziko bylo řidiči velmi výrazně podceněno,“ podotkl Lerch.

Video Policie o Velikonocích nasadí tři tisíce policistů
video

Policie o Velikonocích nasadí tři tisíce policistů

Policisté budou na silnicích od čtvrtka, kdy začne celostátní dopravní akce každoročně vyhlašovaná policejním prezidentem. Zejména na hlavních tazích budou kontroly probíhat až do Velikonočního pondělí. K akci se připojí policisté v krajích, kteří se mimo jiné zaměří na kontroly požití alkoholu.

Podle policejních statistik se během loňských Velikonoc stalo 727 nehod, z toho u 54 případů hrál roli alkohol. V jedenácti případech pak lidé přišli o život.