Policie propustila advokáta Douchu i soudce Nováka

Soudce Ivana Nováka i advokáta Josefa Douchu ve středu zadržela policie, ve čtvrtek je vyslýchala. Nejprve propustila advokáta stíhaného za zneužití pravomoci a podplácení, později se z cely dostal také soudce Novák, který je obviněn z přijetí úplatku.

Video Události
video

Události ČT: Soudce Ivan Novák je obviněný ze zneužití pravomoci, advokát Doucha z podplácení

„Trestně stíhaný advokát byl propuštěn ze zadržení a nadále bude trestně stíhán na svobodě. V průběhu středečního a čtvrtečního dne se díky příkladné aktivitě policejního orgánu podařilo zajistit všechny důkazy, u kterých by mohlo hrozit jejich ovlivnění či zmaření ze strany obviněného,“ řekl lounský okresní státní zástupce Radim Dragoun. Není proto důvod pro vazbu.

Státní zástupce večer podle Radiožurnálu uvedl, že ani u soudce Nováka již nejsou obavy z ovlivnění dalšího vyšetřování, takže byl propuštěn. Podle právní kvalifikace případu, jak ji potvrdilo státní zastupitelství, hrozí Novákovi až deset let vězení, Douchovi až šest let.

 

Josef Doucha
Profil

Josef Doucha (1948)

Bývalý elitní kriminalista sloužil u policie od podzimu 1969. Posledních téměř 20 let ale pracuje jako advokát. Jako policista byl například členem kriminalistického týmu, který vyšetřoval případ „spartakiádního vraha“ Jiřího Straky. V roce 1990 pracoval v týmu, který řešil výbuchy v Praze na Staroměstském náměstí a Hostivařské přehradě.

Po roce 1989 byl náměstkem ředitele Ústředny kriminální policie, kde vedl útvar pro boj s organizovaným zločinem. V prosinci 1994 převzal vedení středočeského úřadu vyšetřování. Kriminálku vedl do října 1996, podílel se mimo jiné na vyšetřování případu takzvaných orlických vražd.

Podezřelé kontakty s ruskojazyčnou mafií

Z funkce odešel v hodnosti plukovníka po sporech s vedením ministerstva vnitra. Bývalý šéf resortu Jan Ruml v roce 1999 řekl, že Doucha musel odejít pro své podezřelé kontakty s ruskojazyčnou mafií. Podle Rumla v té době pracoval v advokátní kanceláři Jiřího Teryngela, která obhajovala firmu, jež vlastnila pražskou restauraci U Holubů. Policie v květnu 1995 udělala v tomto podniku, kde se příslušníci mafie scházeli, razii, při níž zadržela asi 200 lidí.

Doucha se v podezření ze spolupráce s ruskojazyčnou mafií ocitl i jako advokát. Podle Mladé fronty DNES v březnu 2000 tehdejší prezident Václav Havel zadal BIS úkol, týkající se právě Douchy. Havel ho podle listu podezíral, že se za pomoci svých kontaktů s vlivnými sociálními demokraty snaží ochromit práci ÚOOZ. Doucha ale jakékoli kontakty s mafií či propojení s politiky důrazně popřel. 

Soudce Novák loni rovněž rozhodl o podmínečném propuštění bývalého starosty Chomutova a někdejšího senátora Alexandra Nováka, který byl pravomocně odsouzen za přijetí čtyřicetimilionového úplatku, avšak se současnou kauzou nesouvisí. Případ propuštěného senátora ale představoval podnět, který spustil prověrky.

Kárné řízení nestačilo, vůči Novákovi padlo trestní oznámení

Trestní oznámení podal ústecký krajský soud na základě prověrky, kterou prováděl na chomutovském soudu. Podle mluvčí Marcely Trejbalové prověřoval podmínečná propuštění z výkonu trestu.

„Nejednalo se pouze o etiku, vystupování nebo průtahy v řízení, to znamená, že kárné řízení jsme vyhodnotili jako nedostatečný nástroj,“ uvedl předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl.

Ivan Novák
Profil

Ivan Novák

Nejznámějším případem, kterým se jako soudce zabýval, byla kauza bývalého starosty Chomutova a senátora Alexandra Nováka (ODS). Politika, souzeného za přijetí úplatku, uznal v roce 2010 vinným a udělil mu dvouletou podmínku a pětimilionovou pokutu. Krajský soud pak trest zpřísnil na čtyři roky vězení.

Loni v květnu ho soudce po dvou letech propustil. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová kvůli tomu podala kárnou žalobu na chomutovského žalobce Ladislava Kosána za to, že se proti podmínečnému propuštění nepostavil.

Kárný senát Nejvyššího správního soudu poté snížil Kosánovi plat o deset procent na devět měsíců. Jako svědek před kárným senátem vypovídal i soudce Novák, který trval na správnosti postupu.

Koncem loňského roku se Ivan Novák neúspěšně účastnil výběrového řízení na předsedu Okresního soudu v Chomutově.

Kontrola na chomutovském soudu ale měla na Nováka praktický dopad už od začátku letošního roku. „Už nebyl zařazen v rozvrhu práce k rozhodování o podmínečných propuštěních. Pouze dokončoval případy, které začaly v minulém roce,“ dodal Dörfl.

Šéf ústeckého krajského soudu už navrhnul ministru spravedlnosti, aby stíhaného soudce Ivana Nováka dočasně zbavil funkce.

Sedm trestních stíhání za tři roky

Za poslední tři roky bylo proti soudcům zahájeno sedm trestních stíhání. Častěji však čelí kárným žalobám. V posledním roce jich bylo patnáct. Ve většině případů byli uznáni jako vinní. Justice chce být důslednější, má v plánu například nový kariérní řád i jejich pravidelné hodnocení. Opatření mají posílit nestrannost a hlavně zabránit korupci.

Nejznámější případ stíhání soudce je v případě Jiřího Berky. Podle obžaloby způsobil s dalšími lidmi na základě zfalšovaných konkurzů škodu 264 milionů korun. Podle nepravomocného verdiktu by si měl odsedět osm a půl roku.

Video 90’ ČT24 - Adopce dětí homosexuálními páry
video

Advokát Schagerer: Prostor pro ovlivnění podmínečného propuštění je, zákoník nevymezuje podmínky úplně konkrétně

Pražský soudce Ondřej Havlín zase za přijímání úplatků nejprve dostal šest a půl roku vězení. Podle soudu za peníze ovlivňoval některá trestní řízení, většinou šlo o řízení v opilosti. Letos v únoru Krajský soud v Praze Havlínovi zmírnil původní trest na pět let a tři měsíce odnětí svobody.

Podobná výše trestu zazněla i v případě bývalého soudce z Litoměřic Josefa Knotka – 5,5 roku vězení a pokuta sto padesát tisíc korun. Spoluobžalovaný soudce Ladislav Jelínek dostal tříletou podmínku a další tři obžalovaní podmínky dvouleté. Podle obžaloby oba soudci za úplatu ovlivňovali výsledek několika kauz.