Brněnští vědci zkoumají obezitu. Lidé nehubnou, když jedí málo

Více než 200 dobrovolníků s vyšší tělesnou hmotností shánějí pro svůj výzkum vědci z Masarykovy univerzity v Brně. Lidé s nadváhou získají možnost bezplatného vyšetření na přístrojích, které nejsou běžně dostupné, vědci zase data, která jim odhalí, jak moc souvisí obezita s metabolismem.

Video Zprávy
video

Vědci v Brně zkoumají vazbu obezity a metabolismu

Průběh výzkumu je pro dobrovolníka velice jednoduchý a klidný. Musí jen klidně ležet, být co nejvíce v klidu, mít zavřené oči, ale neusnout. Vědci pak speciálním přístrojem podle množství kyslíku v nádechu a oxidu uhličitého ve výdechu během půl hodiny určí hodnotu tzv. bazálního metabolismu.

„Je to energie, která je nutná pro zachování všech životních funkcí. To je ten minimální příjem energie, který člověk každý den potřebuje přijmout,“ vysvětluje princip bazálního metabolismu Jana Kunčická, výzkumná pracovnice Ústavu ochrany a podpory zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Z výsledků je možné například zjistit, že lidé mnohdy jedí méně, než jejich tělo ve skutečnosti potřebuje, a proto se jim nedaří hubnout. Obecně jsou na tom Češi z hlediska výskytu obezity lépe než například Američané. V Evropě se ale dělí o pomyslnou první příčku s Brity. Nadměrnou hmotnost tu má více než 56 procent dospělých Čechů.

„Začnou přijímat malé množství energie, jí méně, než jejich tělo potřebuje a o to se sníží hodnota jejich bazálního metabolismu, která je potom zpomalená. A jakmile přijmou něco málo navíc, tak to tělo si to začne ukládat do zásob,“ doplňuje výzkumná pracovnice Jana Kunčická.