ČT24

ČT24
čtvrtek 30. července 2015 Bořivoj

Dobeš už nestihne připravit projekty pro EU

Velikost textu:

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) nestihne do března připravit všechny naplánované programy z Evropské unie za 6,2 miliardy korun. Chce proto přesunout 2,5 miliardy korun přímo školám na zlepšení přírodovědných a technických oborů a na modernizaci vysokých škol. Odstupující ministr to řekl po dnešním jednání s eurokomisařem pro zaměstnanost a sociální věci László Andorem, který je v Praze spolu s evropským komisařem pro regionální politiku Johannesem Hahnem.

Dobeš nestihne připravit všechny programy pro EU
Dobeš nestihne připravit všechny programy pro EU

Ministr školství Dobeš chystal více než 30 takzvaných individuálních národních projektů. Některé pochybné projekty ale musel po kritice Evropské komise zastavit. Šlo například o SPORT, který měl za 650 milionů korun vzdělávat trenéry a přivést mládež ke sportu.

S Ándorem se prý dohodl, že 2,5 miliardy korun z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost dostane regionální školství a vysoké školy. Vzdělávací instituce by měly o peníze žádat zjednodušeným způsobem podobným takzvaným šablonám, jejichž prostřednictvím mohou všechny mimopražské základní a střední školy získat peníze na zkvalitnění výuky. Peníze by podle Dobešova plánu měly být realokovány do konce prázdnin. O tom ale bude ještě vyjednávat ministrův nástupce ve funkci.

Odstupující ministr Dobeš dnes také jednal s Hahnem, který zaštiťuje program Výzkum a vývoj pro inovace. "Téměř vše máme podepsáno," prohlásil po schůzce Dobeš. Většina projektů na vědu je podle něho schválena a čeká se jen na proplácení dotací. S Hahnem prý také už předjednal, že by v příštím programovacím období mohla peníze na vzdělání a vědu čerpat i Praha, která dosud jako bohatý region na podporu z eurodotací nedosáhla.

Kvůli chybám v čerpání peněz z evropských fondů bylo ministerstvu školství pozastaveno vyplácení 1,2 miliardy korun z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Dobeš slíbil do konce března zjednat nápravu, ve středu ale kvůli vládním škrtům ohlásil rezignaci.

přehrát video
TK Josefa Dobeše po jednání s eurokomisaři
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.