Uherský Brod aneb Když nemáte slov

ČT24

ČT24
neděle 1. března 2015 Bedřich
Kritika NKÚ

Při maturitách se plýtvalo penězi, chyběla i motivace studentů

Velikost textu:
aktualizováno 19. 3. 2012 18:30

Praha - Přípravu státních maturit provázela podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) řada pochybení. Ministerstvo školství například nevytvořilo základní předpoklady pro vyhodnocení toho, zda reforma maturit skutečně splnila stanovené cíle. Některé podřízené organizace ministerstva navíc plýtvaly penězi. NKÚ kritizuje i to, že se nepodařilo dosáhnout, aby maturitní zkouška byla klíčovou podmínkou pro přijetí na vysokou školu a nedala celorepublikové srovnání vědomostí studentů.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Centrum pro zjišťování výsledků ve vzdělávání, které mělo přípravu maturit na starosti, nepostupovalo podle NKÚ tím nejhospodárnějším způsobem. Při uzavření smlouvy na dodávku systému pro zpracování maturit totiž organizace neznala konečnou cenu zakázky a neznala ji ani do ukončení kontroly NKÚ.

NKÚ: Realizace státní maturity strategické cíle nenaplnila

Posledním školním rokem, ve kterém bude pro státní maturitu zajištěna technologická infrastruktura, je navíc rok 2013/2014. NKÚ proto varoval, že logistické zajištění státních maturit v následujících obdobích si pak vyžádá další výdaje nad rámec provozních nákladů. Dobešův resort totiž bude muset platit za odinstalování programů a vymazání dat ze zapůjčených počítačů. Zaplatí i za nové řešení technické stránky maturit. "Státní maturity od školního roku 2014/15, pokud se týká technologické infrastruktury, nejsou zajištěny," upozornila ve Studiu ČT24 členka NKÚ Zdeňka Profeldová.

Vysoké školy maturitám nevěří

Podle NKÚ se nepodařilo dosáhnout ani toho, aby maturitní zkouška byla klíčovou podmínkou pro přijetí na vysokou školu. Ministerstvu se tak podle kontrolorů nepodařilo zajistit motivaci studentů k tomu, aby zvolili obtížnější zkoušku a skládali i zkoušky nepovinné. Podle Profeldové si proto vyšší úroveň vybraly jen asi tři procenta maturantů. Časový harmonogram státních maturit navíc nesouhlasil ani s přijímacím řízením na vysoké školy.

Z celkem 144 fakult ke státní maturitě přihlíží pouze osmnáct. Jednou z nich je např. fakulta výpočetních technologií ČVUT. Většina škol ale projektu zatím nedůvěřuje. "Nejsme schopni odhadnout, jestli skutečně testují schopnosti našich uchazečů," říká děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého Jiří Lach.

U státních maturit hrozí i nehospodárné zacházení s penězi. Stanovení nabídky nepovinných předmětů totiž v některých případěch vedlo k vysokým nákladům na jednu zkoušku. "Potvrzují se tak mé předpovědi ohledně tohoto předraženého administrativního molochu, a je to tak jen další důkaz nesystémovosti a nekoncepčnosti vedení resortu Josefem Dobešem," reagoval na závěry NKÚ stínový ministr školství a senátor Marcel Chládek (ČSSD).

Na přípravu státní maturity vynaložilo ministerstvo celkem 916,7 milionu korun. Z toho 276 milionů pocházelo z EU. NKÚ připomíná, že přípravné kroky k reformě maturit zahájilo ministerstvo školství již koncem 90. let. Generálka se uskutečnila v roce 2010, loni už se státní maturita uskutečnila naostro, ale v přechodně omezeném modelu.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin
    Video
    Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin aktualizováno 28. 2. 2015 18:43 Moskva Charismatický. Tak Borise Němcova charakterizovali jeho stoupenci: velkoměstští liberálové. Vystudovaný fyzik strávil v politice čtvrt století. V parlamentu byl od roku 1990.
   • Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají
    Video
    Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají vydáno 28. 2. 2015 19:39 Premiér Bohuslav Sobotka se ohradil proti výhradám vicepremiéra Andreje Babiše, které dnes zazněly na sněmu ANO. Lidé podle ministerského předsedy nečekají, že se vládní strany budou ...
   • Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici
    Video
    Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici aktualizováno 28. 2. 2015 20:11 Každou druhou bezhotovostní platbu zaplatí Češi pomocí bezkontaktní platební karty a řadí se tak v tomto ohledu k nejvyspělejším evropským zemím. V loňském roce zaplatili lidé ...
   • Pegida už vpochodovala i do Británie
    Pegida už vpochodovala i do Británie aktualizováno 28. 2. 2015 21:07 Newcastle – Na 400 lidí se sešlo v severoanglickém Newcastlu na první demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v Británii. Do centra města ale dorazily i ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.