Co rozhodne kauzu Nagygate

ČT24

ČT24
úterý 26. května 2015 Filip

Za tmavá autoskla už vážně hrozí pokuta

Velikost textu:

Praha – Řidiči, kteří nechtějí být v autě viděni, si musí zakoupit kuklu. Zatmavené sklo už není vhodná alternativa, dnes končí vyhlášená tolerance pro řidiče, kteří mají příliš tmavá skla, od zítřka začnou policisté vybírat pokuty. Mnoho řidičů však období tolerance prováhala, při zkušebních měřeních dnes zjistilo takřka 90 procent, že mají nepředpisová skla.

Měření průhlednosti skla
Měření průhlednosti skla

Takřka neprůhledná nadále mohou zůstat okna v zadní části automobilu. Nová vyhláška však vyžaduje, aby čelní sklo propouštělo alespoň 75 procent světla a boční skla u řidiče a spolujezdce 70 procent. Jak se ukázalo na zkušebních měřeních v Blansku a Boskovicích, je stále mnoho vozů, které předpisům nevyhovují. Ze 120 lidí, kteří na kontrolu dorazili, prošlo policejní zkouškou pouze čtrnáct. Ačkoli nejde o nijak reprezentativní výsledek – na měření přijeli pouze lidé, kteří měli pochybnost – mohou se policisté zítra těšit na snadný výdělek.

Kdo bude mít od pondělí příliš tmavé autosklo, může zaplatit až pět tisíc korun. Někteří řidiči si na nové nařízení stěžují. "Technická kontrola nás pustila a tady nás policie postihuje," postěžoval si jeden z řidičů, který přijel na zkušební kontrolu tmavosti skel svého auta. Podle Václava Špičky z Autoklubu ČR je takový rozdíl dokladem nezodpovědnosti servisu. To se má ale brzy změnit. Od května budou stanice technické kontroly tmavost skel měřit povinně.

Podle policie i některých expertů je potřeba dodržovat povolenou průsvitnost autoskel z bezpečnostních důvodů. Řidič oddělený od okolí temnou clonou je nebezpečný pro další řidiče i chodce, kteří s ním nemohou navázat oční kontakt.

přehrát video
Reportáž Petra Malého

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Položí biopaliva českou vládu? Těžko
    Video
    Položí biopaliva českou vládu? Těžko vydáno před 1 hodinou Praha – Část opozice se od 14:00 na mimořádné schůzi sněmovny pokusí svrhnout koaliční kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). Úspěšná ale velmi pravděpodobně nebude a vláda hlasování ...
   • Juncker a Cameron spolu jednali o reformě EU
    Juncker a Cameron spolu jednali o reformě EU vydáno před 1 hodinou Londýn - Reformě Evropské unie byl věnován rozhovor britského premiéra Davida Camerona se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Cameron pozval bruselského hosta k pozdní ...
   • Ve 110 letech zemřela nejstarší Češka Marie Behenská
    Ve 110 letech zemřela nejstarší Češka Marie Behenská vydáno 25. 5. 2015 23:17 Plzeň – Minulou středu zemřela v Plzni nejstarší občanka České republiky Marie Behenská. Bylo jí 110 let. S odvoláním na rodinu to napsal server Deník.cz.
   • Landova hymna - kontroverze s dobrým načasováním
    Video
    Landova hymna - kontroverze s dobrým načasováním vydáno před 1 hodinou Praha - Nápad magistrátu, aby hymnu k oslavám 700. výročí narození Karla IV napsal Daniel Landa se neujal. Proti se okamžitě postavili studenti historie, jímž vadí Landova minulost v ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.