ČT24

ČT24
pondělí 3. srpna 2015 Miluše

Randák: Ze zakázky na bezpečnostní systém DP mohlo odtéct 100 milionů

Velikost textu:
aktualizováno 15. 2. 2012 16:40

Praha – Ze zakázky na bezpečnostní systém pražského dopravního podniku mohlo podle Nadačního fondu proti korupci (NFPK) odtéct kolem 100 milionů korun do firmy, v níž opět figurují lidé z advokátní kanceláře Šachta & partners. Za NFPK to oznámil bývalý ředitel rozvědky Karel Randák. Právníci obvinění odmítli, Randákova tvrzení jsou prý nepravdivá a účelově zkreslená. Fond je spojoval i s jinými spornými zakázkami dopravního podniku, jejichž prostřednictvím mohly být z podniku vyváděny peníze. Podezření odmítl i dodavatel bezpečnostního systému, chystá kvůli tomu trestní oznámení. 

Kauza DPP
Kauza DPP

Zakázku na bezpečnostní systém získalo konsorcium firem Saab Czech a AŽD Praha. Klíčovou roli v obchodu podle Randáka hrála kyperská společnost Amuxalo Corporation Limited, kterou zastupoval David Michal z advokátní kanceláře Šachta & partners. S tou AŽD uzavřela v březnu 2009 smlouvu o dílo. Firma Amuxalo se pak měla stát subdodavatelem, za svou práci měla dostat odměnu ve výši asi 100 milionů korun. Ve stejný den společnost Amuxalo ale smlouvu "přeprodala" za 30 milionů korun firmě Balkan-Sast Eood, jejímž stoprocentním vlastníkem je společnost AŽD. 

Podle nadačního fondu je podezřelé také to, že smlouva mezi konsorciem a dopravním podnikem byla uzavřena až v roce 2010. AŽD tedy podle fondu nemohla při dojednávání subdodavatelského kontraktu vědět, jaký rozsah bezpečnostního systému bude vybudován. 

"Z uvedeného lze vyslovit hypotézu, že společnost Amuxalo byla účelově vložena do celého obchodu s tím, že bez jakéhokoliv plnění mohla inkasovat částku 70 milionů korun bez DPH," uvedli zástupci nadačního fondu. Podle nich je na této kauze zdokumentován jeden z možných modelů vyvádění peněz z Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Fond veškeré podklady k případu poskytl policii.

"Garantuji, že přes společnost AŽD Praha směrem ke společnosti Amuxalo neodtekla ani koruna. Stejně tak naše dceřiná společnost Balkan-Sast nezaplatila ani korunu za 'přeprodání' zakázky, jak tvrdí Nadační fond proti korupci," uvedl v prohlášení ředitel AŽD Zdeněk Chrdle. Tvrzení fondu odmítli dnes i zástupci Šachta & partners. "Obsah prezentace konkrétních 'kauz' Karlem Randákem nelze označit jiným slovem než zcela absurdní. (...) Dramaticky popisovaná subdodavatelská smlouva, jejímž účastníkem měla být společnost Amuxalo a na jejímž základě měla bez jakéhokoliv plnění inkasovat částku 70 milionů korun, patří do oblasti naprosté fikce," uvedli v prohlášení zástupci advokátní kanceláře.

Advokáti ze Šachta & partners už dříve jakákoliv podezření, která nadační fond zveřejnil, odmítli. Jejich jméno bylo spojováno například se sporným kontraktem na nákup jízdenek od firmy Neograph. AŽD podle mluvčího Jiřího Dlabaji se zveřejněnými informacemi nesouhlasí a chystá trestní oznámení. 

Podle Randáka je za kontraktem složitá struktura firem. Vlastníkem kyperské společnosti Amuxalo je americká firma Gold Leaf Llc, kterou řídili právníci Šachta & partners a byli i jejími benefičními vlastníky, tedy těmi, v jejichž prospěch šly výnosy. Gold Leaf Llc podle Randáka zase obchodovala s lobbistou Ivo Rittigem, kterému půjčila 934 000 dolarů (asi 17,8 milionu korun). Gold Leaf má podle Randáka přes jiné firmy vlastnický podíl například také ve společnosti ČD Telematika. 

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.