Uherský Brod aneb Když nemáte slov

ČT24

ČT24
neděle 1. března 2015 Bedřich
HYDE PARK ČT24:

Procházková: Vláda neví, jaký majetek církvi vydává

Velikost textu:

Praha – Vláda nemá dostatečné znalosti o veškerém majetku, který chce vrátit církvi v restituci, protože údajně neexistuje jeho soupis. Spisovatelka a chartistka Lenka Procházková, která byla hostem včerejšího pořadu Hyde Park ČT24 se totiž obává, že si církev nárokuje i majetek, který jí reálně v únoru roku 1948 nepatřil a přišla o něj již v rámci prvorepublikové pozemkové reformy. Podle spisovatelky, která podala trestní oznámení k Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně, jsou tak členové vlády podezřelí ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Spisovatelka Lenka Procházková
Spisovatelka Lenka Procházková

Procházková podala trestní oznámení na premiéra a celou vládu za to, že schválili zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, aniž by měli soupis majetku, který církve a náboženské instituce vlastnily k únoru 1948. "Ani ministryně kultury, ani premiér Nečas neví, co vydávají. To je zneužití pravomoci. A teď chtějí po Parlamentu, aby schvaloval zajíce v pytli," domnívá se. Zároveň jí vadí, že pro běžného občana je mapa církevních pozemků, které se budou vracet v restituci, nedohledatelná. "Já nevím, co si (církev) bude ještě dál z té země ukrajovat. Vždyť je to tunel," varuje spisovatelka. 

Za majetek, který nelze z různých důvodů církvi vrátit, by se podle Procházkové neměly žádné peníze vyplácet. Mohla by tak vzniknout nerovnost mezi ostatními restituenty. "Církev není žádná VIP, která by měla jiné podmínky," dodala. Připomíná, že běžní restituenti také nedostávali žádné finance za zničený nebo zmizelý majetek. Peníze za restituce by církve rozhodně dostat měly, nicméně podle spravedlivějšího klíče, domnívá se Procházková.  

Církev chce majetek, o který přišla už za první republiky, říká Procházková

Podle Procházkové je také cena majetku církve značně nadhodnocena. Zároveň si myslí, že náboženské instituce požadují také pozemky, o které přišly v důsledku pozemkové reformy z roku 1919. "Církve požadují 300 tisíc hektarů majetku, které podle ní byly zabaveny komunisty, podle mě oni přišli o většinu už během první republiky a později po válce," zdůrazňuje spisovatelka.  

Právník Jakub Kříž nicméně s tímto argumentem nesouhlasí. "Církevní subjekty, které budou chtít majetek získat zpět do svého vlastnictví, budou muset požádat příslušný státní orgán, který s majetkem v současné době nakládá, a budou muset doložit, že k tomu příslušnému majetku měly vlastnické právo k 25. po únoru 1948," podotýká. Pokud to církve jednoznačně nedoloží, tak se jim nic vydávat nebude. "Ten mechanismus je zcela bezpečný," říká právník.

přehrát video
Hyde park

Podle návrhu zákona, který vychází z loňské dohody tří vládních stran se 17 českými církvemi, vyplatí stát církvím od roku 2013 za třicet let 59 miliard korun. V úvahu má přitom být brána inflace. Celkově by se tak částka mohla vyšplhat na 78,9 miliardy až 96,24 miliardy korun. Církve také mají dostat zpět 56 procent majetku, o který přišly za minulého režimu, v hodnotě okolo 75 miliard. Cílem majetkového vyrovnání je i ukončení státního financování církví. Přechodné období před odstřihnutím financování církví od státního rozpočtu by podle dohodnutých předpokladů mělo začít v roce 2013 a trvat 17 let.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin
    Video
    Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin aktualizováno 28. 2. 2015 18:43 Moskva Charismatický. Tak Borise Němcova charakterizovali jeho stoupenci: velkoměstští liberálové. Vystudovaný fyzik strávil v politice čtvrt století. V parlamentu byl od roku 1990.
   • Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají
    Video
    Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají vydáno 28. 2. 2015 19:39 Premiér Bohuslav Sobotka se ohradil proti výhradám vicepremiéra Andreje Babiše, které dnes zazněly na sněmu ANO. Lidé podle ministerského předsedy nečekají, že se vládní strany budou ...
   • Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici
    Video
    Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici aktualizováno 28. 2. 2015 20:11 Každou druhou bezhotovostní platbu zaplatí Češi pomocí bezkontaktní platební karty a řadí se tak v tomto ohledu k nejvyspělejším evropským zemím. V loňském roce zaplatili lidé ...
   • Pegida už vpochodovala i do Británie
    Pegida už vpochodovala i do Británie aktualizováno 28. 2. 2015 21:07 Newcastle – Na 400 lidí se sešlo v severoanglickém Newcastlu na první demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v Británii. Do centra města ale dorazily i ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.