Dotaci až 200 tisíc korun na pořízení elektromobilu schválila vláda

Česko v příštích letech podpoří používání aut na alternativní pohon, jako jsou elektromobily, hybridy nebo auta na zemní plyn. Vláda schválila Národní plán čisté mobility, který má pomoci zlepšit kvalitu ovzduší a zároveň snížit závislost ČR na ropných produktech.

Podle plánu by mělo v Česku za deset let jezdit 95 000 elektromobilů a aut na hybridní pohon. V současnosti je to podle firmy ČEZ 900 a do konce roku to bude 1000 aut na elektrický pohon. Jejich podíl na prodejích nových vozů by měl stoupnout z letošních 0,3 procenta na téměř 12 procent. V roce 2030 by mělo být v Česku 250 000 elektromobilů, stejný počet vozidel na stlačený zemní plyn a 1300 vozidel na kapalný zemní plyn. V tomto horizontu se také dá očekávat rostoucí atraktivita vozidel na vodíkový pohon.

Motivovat motoristy k pořízení elektromobilu by měla podpora v podobě dorovnání nákladů na jejich pořízení a provoz na úroveň aut s konvenčními spalovacími motory. Podporu předkládající ministerstvo průmyslu odhaduje v prvních letech na zhruba 200 000 korun. Dále by měla vzniknout parkovací místa pro bezplatné parkování elektromobilů a stanice pro rychlé dobíjení aut na elektrický pohon.

Obdobná opatření by se měla týkat i aut na stlačený zemní plyn. Uvažuje se rovněž o úlevách na dálničních známkách, nižší silniční dani, možnosti rychlejšího odepisování aut na alternativní pohon nebo odstranění zákazu parkování aut na CNG v podzemních garážích. Auta na alternativní pohon by při svých nákupech měla preferovat státní správa.

Elektromobily Tesla
Zdroj: ČT24/Tesla

„Za situace, kdy vlády vyspělých zemí přistupují ke stále systematičtější podpoře tohoto segmentu trhu, je zcela nezbytné, aby se tímto směrem začala ubírat i ČR. V opačném případě může být ve střednědobém a dlouhodobém horizontu ohrožena naše konkurenceschopnost. Naše ekonomika má totiž silně proexportní charakter s výrazným podílem automobilového průmyslu na HDP. Jsme významným výrobcem motorových vozidel a jejich komponent. Proto Národní akční plán obsahuje i opatření podporující výzkum a vývoj v této oblasti," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Plán podle spolupředkládajícího ministerstva dopravy pracuje s vizí vybudovat 1300 dobíjecích míst pro elektromobily a 200 plnicích stanic na CNG do roku 2020. Počítá také s vytvořením pěti veřejných plnicích stanic na LNG a tří až pěti vodíkových stanic do roku 2025.

Národní plán vychází z evropské směrnice, která v případě elektromobility a zemního plynu, a částečně rovněž vodíku, stanoví členským státům povinnost rozvíjet příslušnou infrastrukturu dobíjecích a plnicích stanic. Plán stanoví požadavky na výstavbu plnicích a dobíjecích stanic s časovým horizontem mezi léty 2020 až 2030. Materiál cílí na ta alternativní paliva, která jsou na prahu plného komerčního využití, a netýká se například LPG a biopaliv.