Tomáš Březina bude jako korunní svědek navždy v ohrožení, řekl obhájce a žádá mírnost

U olomouckého soudu pokračují závěrečné řeči v případu téměř sedmimiliardových daňových úniků z nelegálních obchodů s lihem, které organizoval Radek Březina. Zvláštní postavení spolupracujícího obviněného má jeho bratr Tomáš, pro kterého navrhl státní zástupce čtyřleté vězení. Jeho obhájce zdůraznil, že jde o korunního svědka, který bude doživotně v ohrožení, a žádá mírnější trest.

Tomáš Březina (vlevo) s obhájcem
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Zatímco pro Radka Březinu, který se přiznal k organizování podvodů mimořádného rozsahu, žádal státní zástupce nejvyšší možný trest - podle sazby třináct roků a čtyři měsíce, pro jeho bratra Tomáše Březinu navrhl čtyřleté vězení. Jeho obhájce s tím nesouhlasí a požaduje o rok kratší trest.

„Tato trestní věc je vrcholkem ledovce. Pod ním se skrývá hora, která je předmětem vyšetřování. Můj klient je v postavení korunního svědka, bez něhož by nebylo možné tuto trestnou činnost objasnit a prokázat,“ zdůraznil advokát Pavel Fryšák.

Tomáš Březina svědčí v desítkách navazujících kauz

Uvedl, že Tomáš Březina figuruje celkem ve třiceti až čtyřiceti navazujících trestních řízeních, ve kterých jsou prověřovány, vyšetřovány či stíhány další osoby. „Soud by měl vzít v úvahu i jeho ohrožení. Je v postavení jakéhosi terče, do kterého se může dřív nebo později někdo chtít strefovat,“ uvedl Fryšák. Podle státního zástupce fungoval Tomáš Březina jako zástupce svého bratra, který měl na starosti kontrolní činnost a také účetní evidenci.

Radek Březina
Zdroj: ČTK
Autor: Luděk Peřina

Dokazování potvrdilo, že vše vymyslel, řídil a financoval Radek Březina. Jako jedinou polehčující okolnost mu žalobce přiznal doznání pod tlakem důkazů, která se ale neprojevila v návrhu na potrestání. Jeho obhájce Filip Opatřil požádal soud, aby k přiznání hlavního obžalovaného přihlédl.

"Nezaslouží si trest při samé horní hranici sazby. Chápu množství přitěžujících okolností, ale současně je zde rozsáhlé doznání. Vypovídal až příliš podrobně a svou výpovědí si také částečně přitížil," řekl Opatřil. Zpochybnil výši škody, která má podle státního zástupce dosahovat 6,7 miliardy korun. Navrhl mu jedenáct až dvanáct roků vězení.

Radek Březina: Nezasloužím si shovívavost

Vůči vyčíslené škodě se ohradil i Radek Březina, který jinak vše přiznal. „Plně doznávám svou vinu a jsem připraven nést následky. Nezasloužím si shovívavost,“ prohlásil. Uznal, že nelegálního lihu bylo hodně, ale prý ne tolik, jak tvrdí obžaloba. Přiznal, že veškerý zisk šel do jeho kapes, ale odmítl, že by měl někde schované miliony.  „Při všech nákladech a investicích jsem měl z jednoho litru asi dvacet korun,“ řekl.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Redaktor ČT: Závěrečné řeči v kauze lihové mafie

Ve své závěrečné řeči se pustil do bratra Tomáše. „Kvůli němu bude souzena spousta odběratelů lihu a já dostanu o čtyři roky více. Jako člověk mne zklamal a doufám, že se s ním po procesu už nikdy nesetkám,“ uvedl Březina, kterého chce státní zástupce také potrestat propadnutím majetku.

Obhájce Kaláče apeloval na uznání odvahy vypovídat

Pro dalšího obžalovaného Lubomíra Kaláče navrhl státní zástupce šest roků vězení. Jeho obhájce Vlastimil Němec zdůraznil, že to byl právě on, kdo začal jako první odkrývat činnost lihové mafie. „Jeho výpověď byla zásadní i podle policie. Za svou odvahu si zasloužil status spolupracujícího obviněného, který mu však nebyl přiznán,“ uvedl  jeho obhájce a navrhl čtyři roky vězení.

Devět let odnětí svobody žádá obžaloba pro další tři obžalované: Václava Davida, který měl navážet líh do tajných nádrží, správce nemovitostí Ivana Kovaříka a skladníka Rostislava Hanulíka. Jednatele firmy Morávia-Chem Radka Menšíka, který měl být důležitým prostředníkem, chce státní zástupce poslat do vězení na dvanáct let. Březinové, Menšík, Kaláč, David, Kovařík a Hanulík měli být členy organizované zločinecké skupiny.

Obhájci Davida a Kovaříka žádali zprošťující verdikty a argumentovali tím, že nebylo prokázáno, že věděli, že se podílejí na trestné činnosti. Osmému obžalovanému Tomáši Pantlíkovi, který je souzen v souvislosti s tajným skladem lihu v Olomouci a podle obžaloby nebyl součástí organizované skupiny, navrhl státní zástupce tři až čtyři roky vězení.

Obžalovaní se zodpovídají z toho, že se v letech 1998 až 2013 podíleli na rozsáhlém nelegálním byznysu. Spočíval v tom, že čistili technický líh a vyráběli z něho alkoholické nápoje, ze kterých neplatili daně. Čistý líh, který je osvobozený od spotřební daně, fiktivně denaturovali. Podle státního zástupce obchodovali minimálně s jednadvaceti miliony litrů nezdaněného lihu, jehož část ukrývali v tajných uložištích. Škoda způsobená neplacením spotřební daně je podle státního zástupce nejvyšší v historii.

Olomoucký krajský soud vyslechne všechny závěrečné řeči do pátku. Pak soudce zřejmě jednání odročí a určí termín rozsudku.