Literární akademie asi skončí, je v insolvenci a dluží miliony

Literární akademie je na návrh vedení školy v insolvenci. Dluhy soukromé vysoké školy, kterou v poslední době zmítaly spory majitelů s akademickou obcí, jsou vyšší než její majetek. Ministerstvo školství už oznámilo, že se chystá škole zhruba za měsíc odebrat státní souhlas k činnosti.

Situaci školy navrhl řešit konkurzem jednatel akademie Miroslav Doležal. V insolvenčním návrhu uvedl, že má škola závazky vůči svým dodavatelům, zaměstnancům a studentům ve výši přes osm milionů korun. Ani vybrání školného na nadcházející akademický rok, díky němuž by mohla škola v červnu získat čtyři miliony, by přitom její situaci nevyřešilo. Nestačí to totiž na pokrytí veškerých nákladů na provoz.

Němečtí majitelé chtěli školu prodat střední a vyšší odborné škole reklamní tvorby Michael, zájemce o koupi ale po auditu hospodaření od smlouvy odstoupil. Zjistil skutečnosti, které mu údajně němečtí majitelé i jednatel Doležal zamlčeli, a uznal, že školu není schopen dostat z finančních problémů.

138 studentů nyní řeší přestup na jinou vysokou školu

Ministerstvo chce proto škole odebrat státní souhlas k činnosti. Při čtvrteční schůzce na ministerstvu se to dozvěděla členka akademického senátu Jana Fleglová, která se aktivně angažovala v boji akademické obce proti majitelům. „Máme poslední studijní týden a musíme do 22. května uzavřít semestr. Státnice se neuskuteční, to není proveditelné,“ uvedla Fleglová. Více než stovka studentů Literární akademie nyní hledá možnosti přestupu na příbuzné obory na jiných vysokých školách. Teoreticky by se o jejich dostudování měli postarat provozovatelé školy, tomu ale podle Fleglové studenti nevěří.

Literární akademie funguje od akademického roku 2001/2002 a má 138 studentů. Zaměřuje se na výuku tvůrčího psaní a mediální komunikaci. V červenci 2013 změnila oficiální název na International Art Campus Prague. Jejím většinovým vlastníkem je německá společnost EDUCATIONPARTNER CAMPUS se sídlem v Hamburku. Působení nového majitele ale bylo v posledních dvou letech terčem kritiky ze strany akademické obce, protože se snažil na uměleckou školu akreditovat obory zaměřené například na management ve zdravotnictví a opakovaně nehradil finanční závazky. Spory vyvrcholily na konci března studentskou stávkou a odvoláním rektora Petra Kaňky. Ten byl s vidinou příchodu nových majitelů navrácen do funkce, ale nakonec z prodeje sešlo.