Schwarzenberg: Putin není blázen, jde mu o celou Ukrajinu

Praha – Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi jde o celou Ukrajinu a nakonec ji také dostane, prohlásil na dnešní debatě ve sněmovně bývalý ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Někdejší evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle vidí za intervencemi na Ukrajině v podstatě prostředek, kterým se chce Rusko dostat na stejnou mocenskou úroveň jako USA a kterým si chce zároveň vytvořit mechanismus, jenž by mu pomohl promlouvat do evropských záležitostí.

„Putin není blázen a není blbý. Nejde do tak velkého konfliktu, který negativně ovlivní ruský hospodářský vývoj a izoluje Rusko, kvůli dosti zastaralému průmyslu v Doněcku nebo kvůli několika ukrajinským vesnicím. Putinovi jde o celou Ukrajinu. Jde o to podmanit si celou tu zemi,“ soudí bývalý šéf české diplomacie.

Dosavadní dvě dohody o příměří z Minsku podle něj postup Moskvy nezastaví. „Minsk byl jenom žádané razítko a potvrzení dalšího záboru ukrajinského území,“ řekl Schwarzenberg. Je podle něj jen otázkou času, než proruští povstalci na východě Ukrajiny zaútočí na Mariupol.

  • Jak Putin mluvil v roce 2008? Šéf Kremlu zde v souvislosti s obsazením Jižní Osetie a Abcházie vylučuje, že by podobný scénář postihl také Krym. "Krym samozřejmě má své problémy: krymští Tataři, Ukrajinci, Rusové a další Slované… To je ale vnitřní záležitost Ukrajiny samotné. S Ukrajinou máme smlouvu zaručující provoz naší flotily v Sevastopolu do roku 2017. Touto dohodou se také budeme řídit." - více čtěte zde

Bude Minsk III, Minsk IV…

„Pak bude další jednání. Bude Minsk III, Minsk IV, Minsk V a Minsk VI. Konečně potom ta čára příměří bude stejná s polsko-ukrajinskou hranicí a pak bude aspoň na chvilku klid - ale jenom na chvilku. A Ukrajina bude vyřešena,“ uvedl předseda TOP 09 na debatě o bezpečnostní situaci v pobaltských republikách na pozadí rusko-ukrajinské krize. Dlouhodobým cílem Putina je podle něj obnova ruského impéria.

Füle si naopak myslí, že se Rusko chce mocensky vyrovnat Spojeným státům. „Vyjádření z před několika týdnů, že Rusko bude požadovat otevření některých podepsaných smluv o odzbrojení a omezení jaderných zbraní, této paritě se Spojenými státy napovídá,“ uvedl bývalý eurokomisař. Současně podle něj Moskva usiluje o vytvoření mechanismu, aby mohla promlouvat do evropského dění. 

„Jakousi Radu bezpečnosti v Evropě, kde by Rusko mělo právo veta,“ dodal. „Intervence na Ukrajině a anexe Krymu je pro Putina jen prostředek, jak toho dosáhnout,“ dodal zkušený diplomat, který ČR zastupoval i v NATO.