
Velitel konvoje: Je to pro nás fantastická zkušenost
- Před příjezdem konvoje se v Česku ozývaly kritické hlasy. Někteří dokonce Američany přirovnávali k „okupační armádě“. Proti odpůrcům „dragounské jízdy“ se vymezil i český prezident Miloš Zeman. Odpůrců konvoje nakonec bylo v úterý před ruzyňskými kasárnami jen zhruba 20. Také v neděli byli příznivci konvoje ve výrazné přesile.
Nadřízení prý velitele konvoje nijak nevarovali. „Říkali nám, ať se ničeho nebojíme. Také naši přátelé v české armádě nám říkali, že se vůbec nemáme čeho bát. A přesně tak to bylo – viděli jsme protestující, ale opravdu nic neobvyklého, nic, co by nás mohlo zastavit,“ podotkl Payment.
Američtí vojáci si naopak přivítání v České republice chválili. Payment to označil za překvapení. „Měli jsme neuvěřitelnou podporu všude, kde jsme zastavovali,“ uvedl. Odpůrce nijak nekritizoval. „Je dobře, že je Česko svobodnou zemí a že lidé mají právo mluvit, stejně jako v Americe,“ podotkl.
Jízda dragounů je pro státy střední a východní Evropy symbolická. „Pro nás je to obrovská čest. Je to úžasná příležitost, jak můžeme ukázat naši jednotku,“ konstatoval Payment s tím, že mottem amerických vojáků bylo pomáhat. „Chci ukázat, že jsme připraveni, že se dokážeme přesunout z Estonska do Německa, že dokážeme tuto cestu dlouhou přes 1800 kilometrů za deset dnů zvládnout,“ poznamenal velitel.
Americká jednotka byla za druhé světové války v Československu, kde pomáhala při osvobozování území. „To, že jsme mohli navštívit Plzeň, že jsme byli u památníku (Díky, Ameriko!) a mohli jsme se podívat, kde byli vojáci generála Pattona, je pro nás samozřejmě velice symbolické a příští měsíc se chceme vrátit,“ podotkl Payment.
Komunikujte s místními, žádalo prý vedení
Vojáci tráví stovky kilometrů na cestě v transportéru. Payment si představoval, že by se celá trasa dala zvládnout za tři až čtyři dny, vedení ale požadovalo zastávky a přálo si, aby vojáci komunikovali s místními vojáky i obyvateli. „Jezdíme čtyři až pět hodin denně, pak vylezeme, najíme se, jdeme se podívat za místními. Je to pro nás fantastická zkušenost, ukazujeme, že jsme profesionálové,“ dodal Payment.
Pobyt amerických vojáků v Česku se pomalu chýlí ke konci. Dnes brzy ráno konvoj zamíří z Prahy na základnu v německém Vilsecku. Včera si v ruzyňských kasárnách prohlédlo vojenskou techniku 15 až 20 tisíc lidí. Členy konvoje přivítali i v Plzni - tam uctili památku amerických a belgických vojáků, kteří padli během druhé světové války při osvobozování Československa.
Americký vojenský konvoj:
– Celá trasa z Pobaltí do Německa má téměř 1800 kilometrů.
– V Česku je na 3 dny (od 29. 3. do 1. 4.).
– Čítá zhruba 120 vozidel a 520 vojáků.
– Cílem je základna Rose Barracks v bavorském Vilsecku.
Operace Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání)
– USA ji spustily 1. 7. 2014
– Jde o reakci na ruskou agresi na Ukrajině, zároveň má potvrdit americké závazky k obraně evropských spojenců.
– Cíle operace: rychlejší reakce na hrozby, výcvik a rozsáhlé manévry jednotek, rozmístění nových amerických jednotek a vylepšení základen v Evropě
Zdroj: natoaktual.cz