Hrozny hněvu na Literární akademii: Sesazený rektor a stávka studentů

Praha – Studenti Literární akademie dnes místo výuky vstoupili do stávky. Reagují tak na činnost jednatele Miroslava Doležala, pod jehož vedením se měly ve financích soukromé vysoké školy objevit trhliny. Doležal navíc k nelibosti studentů odvolal rektora Petra Kaňku. Výhrady a volání po svém odchodu odmítá.

Literární akademie se zaměřuje na výuku tvůrčího psaní a mediální komunikaci. První studenti začali na Literární akademii studovat v akademickém roce 2001/2002 a pedagogicky zde působila řada spisovatelů, například Alexandra Berková, Petr Šabach, Jáchym Topol nebo Milan Uhde. Od roku 2007 je škola v rukou německých majitelů, v červenci 2013 změnila oficiální název na International Art Campus Prague.

Pedagogové se ohrazují proti tomu, že se Doležal snaží na tuto umělecky zaměřenou školu akreditovat obory zaměřené na management ve zdravotnictví a sociálních službách. Podle předsedy odborové organizace Pavla Šidáka se od Doležalova příchodu před dvěma lety situace na škole neustále zhoršuje: „Docházelo k neproplácení smluv, faktur, zastrašování, bossingu, který se stupňoval. Komunikace se postupně stala nulovou.“

Jako neúnosnou vnímá situaci i akademický senát. Zástupce studentů Michal Beck řekl, že ekonomické problémy se přímo dotkly studentů, kteří vycestovali do zahraničí v programu Erasmus. „Někteří z nich tam zůstali bez prostředků, přestože pan jednatel smlouvy podepsal,“ uvedl.

Jednatel Doležal výtky studentů i pedagogů odmítá. Výplaty se podle něj zpožďovaly maximálně v řádu dní, přičemž to bylo dáno především ekonomickou nestabilitou školy, kterou navštěvuje jen 138 studentů. Sám prý komunikoval, navíc měl informace předávat odvolaný rektor. Rozšíření portfolia oborů považuje za ekonomickou nutnost. „Od začátku jsem deklaroval, že rozhodně není zájem jakýmkoliv způsobem umenšovat umělecké směřování instituce. Proto to máme oddělené, založili jsme k tomu samostatný institut,“ řekl.

Pád rektora, rezignace prorektorů

Situaci dnes vyhrotilo i odvolání rektora Petra Kaňky, k němuž prý Doležal přistoupil po rozhodnutí německých majitelů. „Asi od podzimu je tam problém, že pan docent Kaňka nechce spolupracovat na některých změnách, které si valná hromada společnosti odsouhlasila,“ vysvětlil. Okamžitě po rektorově odvolání ovšem podali rezignaci tři prorektoři a zástupci studentů v akademickém senátu se nechali slyšet, že Kaňku navrhnou do funkce rektora znovu na středečním zasedání akademického senátu.

Členové studentské komory akademického senátu se odpoledne s jednatelem sešli k více než hodinovému jednání. Vyzvali ho k odstoupení, ale jednatel jim řekl, že to udělat nemůže. Podle Doležala schůzka skončila pozitivně, zástupkyně studentů Jana Fleglová však s jeho názorem nesouhlasila. Jednání podle ní nepřineslo žádné konkrétní řešení vyhrocené situace.