Podivný přerovský chudobinec

Přerov - Oprýskané stěny, které nutně potřebují vymalovat, věci poházené po židlích, kachličky ve sprše ověšené sušicími lanky a trubkami obmotané stěny. To jsou záběry, které pořídila senátorka Jitka Seitlová jako obrázek neutěšeného prostředí přerovské ubytovny v Dluhonské ulici. Ta má přitom být posledním útočištěm lidí bez domova. O čtyři dny později už vše ale vypadá jinak… O podivných událostech kolem této ubytovny přinesl informace publicistický pořad 168 hodin.

Čtyři dny poté, co ubytovnu opustila senátorka Seitlová se situace náhle mění: Čisté vymalované pokoje s nočními stolky u postelí a uklizeno. Pavel Mirga, provozovatel ubytovny tvrdí, že senátorka sice před pár dny na návštěvě v tomto zařízení byla, nicméně fotky jsou podle něho tři roky staré. Navíc se tři nejstarší svěřenci tohoto lazaretu najednou ocitají v přerovské nemocnici a nikdo neví proč, a kdo je tam odvezl. 

„Ty fotky jsem fotila přímo já, 21. ledna tohoto roku. Ten člověk lže. A musí vědět, že lže. Myslím si, že vás nevzal do všech prostor, když vás s kamerou prováděl a neukázal vám zdaleka to nejhorší. Já opravdu nevím, kde to schoval a co tam s těmi lidmi dělá. Je to strašné,“ říká Marie Šuláková, asistentka senátorky Jitky Seitlové.


Místo pro ty, kteří nemají kam jít

Dlouhá úzká budova připomínající kravín. Zdevastovaná fasáda, v oknech mříže, okolo jen garáže a industriální prostory. Tohle má být poslední místo na dožití těch, kteří nemají kam jít. Nemají domov, rodinu a jsou téměř bez příjmu. Na konci ledna zde žilo 88 lidí, polovina z nich zdravotně postižených. Na lidech, kterým se kladou dotazy, jak jsou spokojení s ubytováním, je patrná nervozita a buď odpovídat nechtějí, nebo odpovídají vyhýbavě.

„Celkem to tady jde, jen strava by mohla být lepší,“ odpovídá jedna z ubytovaných. „Ale jo, jde to tady, lepší než být venku…,“ míní další z obyvatel lazaretu. „Neustále jim vyhrožuje, že když si budou stěžovat, tak půjdou na ulici. Často se slzami v očích mě prosili, ať je odtamtud dostaneme pryč,“ vysvětluje Šuláková.

Provozovatelem ubytovny je Pavel Mirga. Postel nabídne každému, kdo přijde. Lidem ze všech koutů Česka. Aktuálně jich tu přežívá čtyřicet. Před provozovatelem Mirgou jsou ostražití. Pokud jsou požádaní o rozhovor, zjišťují, zda o tom ví. Mají to prý zakázané. Důvod však neznají, každopádně jdou raději požádat Mirgu o svolení. Jiná obyvatelka ubytovny však zdůrazňuje, že provozovatel hodně lidem pomohl, například jí. Bydlí tam už dva roky, a když ji nikde dříve v ubytovně nechtěli se sedmi děti vzít a hrozilo jí jejich odebrání, on jí dal šanci.

Rodiny s malými dětmi žily v další Mirgově přerovské ubytovně. Zavřel ji na konci roku. Poté, co Mirga dostal od krajského úřadu pokutu v řádech desetitisíc korun za neoprávněné poskytování sociálních služeb. Částku nezaplatil a momentálně ji vymáhají advokáti.

Zisk je prý minimální

Pavel Mirga však tvrdí, že z ubytovávání poslední dobou skoro žádný zisk nemá. Většina klientů je bez finančních prostředků. Za lůžko zaplatí zájemci zhruba tři až čtyři tisíce korun měsíčně. Ale jedna z obyvatelek zmiňuje zhruba sedm tisíc korun, což jí Mirga potvrzuje. „Ale u mě to bude asi trošku něco jiného, já mám ještě dluhy z manželství,“ vysvětluje paní.

Navíc lazaret v Dluhonské ulici má čekat stejný osud jako předchozí ubytovnu: má se zavřít. Jeho nájemníci mají smlouvu jen do konce měsíce…

Tím však výčet podivností přerovského lazaretu nekončí. Tři starší, mentálně postižené obyvatele ubytovny kdosi ve středu odvezl do brněnské nemocnice. Posadil je tu na chodbě a ujel. Podle Marty Ondříkové, náměstkyně brněnské Nemocnice milosrdných bratří, seděli přímo naproti evidence, vypadali hladově a dezorientovaně. Vzhledem ke svému postižení nebyli schopni ani komunikovat.

Jedním z nich byl skoro 60letý švagr Ilony Mahrové, který se  léčí s epilepsií, je po mozkové příhodě a je nesvéprávný - trpí demencí. „Je to člověk, který se nají, na otázku odpoví ano ne, reaguje na svoje jméno,“ popisuje svého švagra Mahrová. To, že už není na ubytovně, se Ilona Mahrová dozvěděla z anonymního telefonátu. Ženský hlas ji prý upozornil, že švagra převážejí z Přerova do Brna. Na otázku proč, se jí dostalo pouze odpovědi, že v ubytovně byla senátorka, že je všechno špatně a zařízení zavírají.

Sám Pavel Mirga však nebyl schopen informace o tom, kdo tam tři zmíněné osoby odvezl, vysvětlit. Pouze uvedl, že to musí zjistit a vyřídit si to. Ani dva dny po té, co k tomu došlo, však vzniklou situaci neřešil. „Každopádně jsem věděl, že tři klienti budou odvezeni do Brna, ale ne za takových podmínek,“ uvedl Mirga.  

Město Brno slibuje, že se o lidi z ubytovny postará

Tři původní obyvatelé neutěšeného lazaretu se nakonec dostali do dobrých rukou. Dva převezli sociální pracovníci do domů pro seniory, švagr paní Ilony byl přijat do černovické psychiatrické nemocnice v Brně. Měli tak nakonec štěstí. Těžká životní situace jim zajistila místa v domovech pro seniory, na která ostatní čekají v pořadnících mnohdy i roky.

Kam ale půjdou ti ostatní, až Pavel Mirga na konci února ubytovnu zavře? „Připravujeme podmínky pro to, aby se o ně město Brno postaralo, podobně jako se postaralo už o ty tři předchozí,“ říká vedoucí sociálního odboru magistrátu v Brně Jan Polák.