„Tady vraždil celý systém, který byl nastolen po roce 1948. Komunisté si byli vědomi toho, že se musejí ozbrojit, proto první věc, kterou udělali, bylo, že zdecimovali policii, armádu a justici. Dnes se ukazují obrázky desetitisíců milicionářů, kteří pochodují republikou proti neozbrojenému obyvatelstvu,“ přiblížila pro ČT situaci po roce 1948 Mašínová.
Zdena Mašínová spolu se svými bratry vyrůstala v rodině, která se řídila zásadou jejich otce, že se nikdy nesmějí poddat zlu a násilí. Režim se rodině mstil na životě jejich matky, která nakonec těžce nemocná zemřela v roce 1956 v komunistickém vězení; pohřbena byla v hromadném hrobě.
Sama Zdena Mašínová se poprvé na Západ dostala až v roce 1969, kdy se setkala s jedním z bratrů. Tehdy velmi zvažovala, zda nezůstane v emigraci. Nakonec kvůli babičce, která v zemi zůstala a stále těžce nesla smrt své dcery - matky Mašínových a popravu svého syna Ctibora Nováka, se rozhodla vrátit zpět do vlasti.
Matka Mašínových dostala od prezidenta republiky in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka za zásluhy o demokracii a lidská práva, když statečně podporovala protinacistický odboj svého manžela, kterého gestapo za jeho tvrdý odpor proti fašismu popravilo.