Za vraždu taxikáře dostal u soudu 15 let vězení

Olomouc - Vrchní soud vyměřil třicetiletému Polákovi Bogumilu Kujawskému patnáct let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Loni v dubnu zavraždil kvůli penězům taxikáře v Ostravě. Tragédie se navíc odehrála jen tři dny poté, co oloupil jiného taxikáře. Kujawski se během vyšetřování pokusil o útěk z vazební věznice. Právě kvůli tomu provázela dnešní jednání přísná bezpečnostní opatření. Obžalovaného přivedla eskorta, na rukou i na nohou měl pouta.

Kujawski zaútočil loni v březnu na dva ostravské taxikáře. A pokaždé použil nůž. První řidič se vylekal a odevzdal mu celou tržbu. Druhý taxikář se ale začal bránit. Při potyčce ho Kujawski bodl do hrudníku, navíc mu poranil krk a levou ruku. Jeden z taxikářů vzpomíná, jak v osudný den mluvil s napadeným kolegou: „Volal mi ve tři čtvrtě na jednu ráno. Byl pobodaný, že je mu strašně špatně, že potřebuje pomoct.“

Kujawski se přiznal k loupeži, vraždu ale rozhodně popíral. Jeho výpověď zdánlivě potvrzovalo i vyjádření oběti. „Poškozený, než zemřel, uváděl jiné okolnosti svého úmrtí. Především to, že ho napadlo více útočníků,“ vysvětluje obhájkyně Marie Ludvová.

Soud ale výpovědi Kujawského neuvěřil a potvrdil rozsudek, který Polákovi vyměřil už ostravský krajský soud. Proti verdiktu se totiž viník odvolal. Předseda senátu dnes sice připustil, že nemá v rukou žádný přímý důkaz, podle mluvčí měl ale soud k dispozici ucelený řetězec nepřímých důkazů, na základě kterých lze prý zcela spolehlivě dovodit vinu. „V tomto případě jsou nepřímé důkazy tak přesvědčivé a usvědčující, že nebylo pochyb o vině obžalovaného,“ dodal mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy.

Dnes se Kujawski kromě vraždy a loupeže zodpovídal u soudu také z pokusu o útěk. V cele vazební věznice v Ostravě se mu podařilo přeřezat tyč okenní mříže a část drátěného pletiva. Upilované kovové části ale spadly na dvůr, čímž vzbudily pozornost strážců, ti nakonec útěk překazili.

Proti rozsudku Bogumil Kujawski může podat ještě dovolání k Nejvyššímu soudu. Jeho obhájkyně po vynesení verdiktu uvedla, že zvažuje i ústavní stížnost.