Výjimky, zvláště osvobození od placení kvůli věku, jsou Šťastnému tak trochu „proti srsti“. Domnívá se, stejně jako ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, že nemožnost platit u lékaře nebo za recepty není problém zdravotnický, ale sociální.
Záchytnými mechanismy jsou podle něho pětitisícový limit, po jehož překročení pojišťovna pacientovi peníze za poplatky vrátí, a osvobození od poplatků pro lidi v hmotné nouzi. „Kdo viděl maminky, které kvůli třiceti korunám nejsou schopny dát svým dětem zdravotní péči, tak lže. To v téhle zemi možné není,“ uzavírá v reakci na argumenty Soni Markové.
KSČM: Rozhodnutí Ústavního soudu nás nepřesvědčilo
Ta tvrdí, že výdaje na zdraví stouply od zavedení poplatků o 30 procent, nejvíce přitom v rodinách s dětmi a u důchodců. „To přece nemůžeme nebrat v úvahu,“ vysvětluje, co ji vedlo k sepsání petice.
Placení za zdravotní péči je podle ní navíc protiústavní a o opaku ji, potažmo komunistické politiky, nepřesvědčil ani verdikt Ústavního soudu. „Vzhledem k tomu, že bylo rozhodnuto počtem sedmi ku osmi soudcům, a k tomu, jak někteří soudci argumentovali, je to rozhodnutí přinejmenším problematické,“ domnívá se Marková.