Vodrážka: Pokud neprosadíme volební program, měli bychom odejít z vlády

Praha - ODS má nového 1. místopředsedu. Na víkendovém kongresu strany byl místo Pavla Béma zvolen starosta Prahy 13 David Vodrážka. Z odchodu prezidenta Václava Klause ze strany byl smutný, případné odchody delegátů kvůli kroku prezidenta by ale podle něj byly špatné. Ve straně chce především prosadit změnu prezentace navenek a zlepšit komunikaci uvnitř. Pokud se ale ODS nepodaří důsledněji prosazovat volební program, měla by podle něj z vlády odejít.

Vystoupení čestného předsedy Václava Klause ze strany byla podle Vodrážky prohra pro každého z ODS: „Byl jsem z toho smutný.“ Případné další odchody delegátů by ale podle něj byly špatné: „Pokud by lidé za politikou strany viděli pouze jednoho člověka, byť otce zakladatele, tak by to nebylo dobře. Na druhou stranu, každý je svým způsobem nahraditelný. My pokračujeme v politice ODS,“ řekl v Interwiev ČT24.  

David Vodrážka vstoupil do ODS v roce 1998, krátce po sarajevském atentátu. Podle svých slov cítil potřebu nějakým způsobem promluvit do dění na pravicové scéně, protože viděl, že ODS v tu dobu měla problémy. Do funkce 1. místopředsedy ale rozhodně prý nešel proto, aby šel do vlády. Po víkendovém kongresu ODS se ovšem ve vedení strany prakticky nic nezměnilo: „Nemyslím, že cestou k dalším úspěšným volbám je kompletní výměna vedení a nové tváře. Politická strana pracuje jinak než soukromá firma. Zakládáme si na tom, že jsme konzervativci.“

Interview ČT24

Komunikace mezi místní ODS a špičkami strany se musí změnit

David Vodrážka:

„Měli jsme definovanou řadu cílů, ale velmi rychle jsme z nich slevili… Při současné křehké vládní většine je politika o vážení na lékárnických vahách.“

Jakým způsobem se bude ODS dál ubírat, se rozhodne na zítřejším grémiu. Podle Vodrážky se především musí od základu změnit prezentace strany navenek a komunikace mezi jednotlivými místními sdruženími a špičkami ODS: „Budeme naslouchat tomu, co se dole děje. Situace v Praze je úplně jiná než na Šumpersku. Na tom jsme pohořeli v krajských volbách.“

Nepůjde ale podle něj o žádnou populistickou politiku, ale potřebu začít naslouchat lidem, které něco trápí: „Lidé, kteří přišli ke krajským volbám, šli volit proto, že byli naštvaní, jakým způsobem děláme politiku. To je věc, která se nám nepovedla a já se budu snažit ji změnit.“ S ohledem na křehkou vládní většinu může být podle Vodrážky důsledkem i větší tlak v koalici. Pro ODS jsou důležité především daňové reformy a otázky zdravotnictví. Vláda ale podle něj neumí reformy prosadit a je třeba na to najmout profesionály: „Musíme důsledněji prosazovat náš volební program. Pokud se nám to nepodaří, tak bychom klidně měli odejít z vlády.“

Situaci ve straně může ohrozit i případný vznik nové euroskeptické strany. Vodrážka nevyloučil, že by do ní mohli někteří poslanci z řad ODS přejít: „Vymezovat se proti této straně, když v ODS je spousta euroskeptiků, by ale nebyla cesta správným směrem.“

David Vodrážka

Sedmatřicetiletý David Vodrážka vstoupil do ODS v roce 1998. V roce 2002 se stal starostou Prahy 13. Svou funkci obhájil i o čtyři roky později, kdy se navíc stal členem zastupitelstva hlavního města Prahy. Na magistrátu je předsedou dopravního výboru, výboru územního rozvoje a prvním místopředsedou klubu ODS. V listopadu 2007 byl soupeřem primátora Pavla Béma při volbě předsedy pražské ODS. Těsně před hlasováním ale kandidaturu stáhl. S Topolánkem ho spojuje jméno Gabriely Kloudové, která je jeho zástupkyní na Praze 13 a zároveň premiérovou tajemnicí. Byl jedním ze zastupitelů, kterým se nelíbil návrh Národní knihovny od Jana Kaplického. Později ale uvedl, že má pro knihovnu pozemek u Stodůlek. Ve volném čase hraje na bicí v rokenrolové skupině Screwballs.