České Budějovice budou mít novou silnici

České Budějovice - Do dvou let by mohly ze severní části Českých Budějovic zmizet dopravní zácpy. Ředitelství silnic a dálnic tam zahájilo stavbu klíčové spojky, která má ulevit frekventované výpadovce na Jindřichův Hradec a Brno. Jde o největší silniční projekt na Českobudějovicku za posledních pět let.

Po více než pětileté pauze znovu začne stavba významné části městského okruhu. „Odlehčí přetíženým Českým Budějovicím v ulicích, kde dneska hlavně po ránu a v dopravních špičkách jsou kolapsy,“ vysvětluje ředitel stavební firmy František Fryš.

Čtyřproudová spojka za 850 milionů korun má pomoci hlavně výpadovce na Jindřichův Hradec a Brno. Právě tady se u úzkého viaduktu mísí tranzitní doprava se stále větším počtem lidí, kteří dojíždí za prací ze satelitních městeček. „Stav viaduktu je naprosto katastrofální a alarmující,“ říká primátor Českých Budějovic Juraj Thoma (ODS).

Stávající situace je tak špatná, že se zahájenou stavbou souhlasí i Strana zelených. Její představitelé ale stejně jako nevládní organizace se superlativy, na rozdíl od politiků a stavařů, rozhodně šetří. „Ta silnice je nepochybně potřebná, ale je politický strategický úkol nabídnout lidem jako alternativu veřejnou dopravu,“ říká Jiří Gutz (SZ)

Po nové čtyřproudové silnici by řidiči měli přijíždět nejpozději do roku 2011. Sama stavební firma to ale chce stihnout rychleji.