ŽOS Vrútky zrekonstruují bistrovozy Českých drah

Praha – Slovenská firma ŽOS Vrútky zrekonstruuje pro České dráhy šest bistrovozů z 80. let. Vagony, které mají dnes v jedné části restaurační část a ve zbytku kupé 2. třídy, by měly být po rekonstrukci velkoprostorové a část k sezení bude nově určena pro cestující 1. třídy. České dráhy zaplatí za renovaci 205 milionů korun, ve výběrovém řízení se o zakázku ucházely dvě společnosti. Podle mluvčího ČD Ondřeje Kubaly byla rozhodující cena.

Po rekonstrukci mají vagony, které byly původně dodány v polovině 80. let jako lehátkové s bistrooddílem, mít restaurační část pro osm lidí, velkoprostorový oddíl 1. třídy pro 22 cestujících, informační systém s přístupem k elektronickým rezervacím a nová WC.

„Jde o vůz pro evropskou dálkovou doravu,“ uvedl Kubala. Na kolejích se zmodernizované vagony mají objevit letos v prosinci se začátkem nového jízdního řádu. ČD je chtějí nasazovat na stejné vlaky, na kterých jezdily tyto vagony již před rekonstrukcí – na vlaky EC resp. expresy z Prahy do Žiliny a na rychlíky z Prahy přes Plzeň do Mnichova a Norimberku.

Vagony byly vyrobeny v roce 1984 ve východoněmeckém Budyšíně. Českým drahám připadla šestice vozů při dělení majetku někdejších ČSD. Krátce poté prošly vagony drobnou rekonstrukcí, kdy byla původní lehátková kupé upravena k sezení.

Rekonstrukce šesti bistrovozů je v poslední době druhá velká zakázka Českých drah na Slovensku. Společnost ŽOS Trnava pro českého dopravce nyní dokončuje rekonstrukci 40 vozů 1. a 2. třídy.