Postižení Pražané si mohou objednat cestu mikrobusem

Praha – K dosavadním pražským autobusovým linkám pro tělesně postižené lidi přibyly speciálně upravené mikrobusy, které budou fungovat jako taxíky. Lidé na vozíku tak již nebudou muset cestovat k nejbližší zastávce jedné ze tří linek pro postižené nebo jezdit běžnými linkami MHD a zjišťovat, kdy přijede nízkopodlažní vozidlo. Nadále má být možné objednat si tři dny předem mikrobus přes dispečink a jet jím z domu například k lékaři nebo na úřad. K těmto účelům budou mikrobusy držitelům průkazů ZTP a ZTP-P zdarma.

Dopravu pro zdravotně postižené lidi zajišťuje osm mikrobusů společnosti Societa, která vyhrála výběrové řízení na provozovatele. Ta má s péčí o handicapované dlouholeté zkušenosti a také je zaměstnává jako řidiče i dispečery.

Vozidla jsou speciálně vybavena, aby co nejvíce usnadnila cestování lidem s tělesným postižením. Podle pražského radního Jiřího Janečka jim nechybí ani lůžko pro nejvážněji postižené cestující.

Přepravu dotuje hlavní město osmi miliony korun ročně. Pro dojíždění do nemocnice nebo do stacionáře má být cestování pro nemocného člověka a eventuelně jeho průvodce zdarma. „Jsou samozřejmě i služby, které budou zpoplatněné – například za rekreací, za kulturou,“ přiblížila ředitelka společnosti Societa Eva Krejčí další způsob využití mikrobusů.

Pokud se mikrobusy osvědčí, mohly by zcela nahradit dosavadní autobusové linky pro postižené cestující. Ty totiž nejsou příliš využívané a mají dražší provoz.