Podle Topolánka se Bém snaží o destabilizaci vlády

Praha - Premiér Mirek Topolánek (ODS) se domnívá, že pražský primátor a šéf pražské ODS Pavel Bém se snaží o destabilizaci vlády a ODS. Reagoval tím na dnešní Bémovu kritiku vlády za to, že v úterý stáhla ze sněmovny smlouvy o vybudování protiraketové obrany USA v Česku. Primátor a šéf pražské ODS Pavel Bém nesouhlasí s tím, že vláda v úterý stáhla ze sněmovny smlouvy o vybudování radaru protiraketové obrany USA v Česku. Premiér tak učinil, protože koalice neměla ve sněmovně dostatek hlasů. Podle Béma, který je nakloněn politice prezidenta Václava Klause, nyní vláda nemůže počítat s vstřícností při schvalování Lisabonské smlouvy, která upravuje fungování rozšířené unie.

„V nastalé situaci, kdy byly radarové smlouvy staženy ze sněmovny, si nedokážu představit žádné vstřícné kroky ze strany ODS směrem k Lisabonu,“ uvedl Bém v tiskovém prohlášení. Stáhnutím smluv o radaru je Bém zklamán. Připomenul, že podzimní kongres zavázal zákonodárce ODS, aby prosazovali přednostní schválení smluv k radaru před případnou ratifikací Lisabonské smlouvy.

Topolánek uvedl, že jako předseda ODS nebyl stažením smluv „nijak nadšen“, situace ve sněmovně ale podle něj neměla žádné jiné rozumné východisko. Stažení smluv neznamená konec jednání o radaru, naopak umožňuje kdykoli vrátit smlouvy do sněmovny, zdůraznil.

Smlouvu v Senátu kromě lidovců podporují také sociální demokraté a nestraníci z Klubu otevřené demokracie. Dohromady mají ale pouze 42 hlasů, ke schválení smlouvy ústavní většinou potřebují ještě dalších sedm. Bez hlasů z ODS tak smlouva nemůže být Senátem přijata.

Hlasování o Lisabonské smlouvě
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24