Deníky komentují Klausův projev na sjezdu ČSSD

Praha - Deníky dnes komentují první den sjezdu sociálních demokratů a projev, který tam pronesl Václav Klaus. Prezident přijal pozvání ČSSD vůbec poprvé. Podle komentátora Práva mu stačilo říct, že sociální demokracie je nejstarší česká demokratická strana, "a už se plácalo do dlaní". "Klaus už dávno zapomněl, že proti němu sociální demokracie postavila Švejnara. (Prezident) musel přečkat ovace, než mohl dál mluvit. A dokonce tvrzení, že panuje složitá ekonomická situace, se setkalo s potleskem delegátů," podotýká list.

„Čemu ale tak zaujatě tleskali delegáti sjezdu ČSSD? Vždyť Klaus nastínil vývoj, který se neshoduje s tím, co před jeho příjezdem na pražské Výstaviště nalinkoval Jiří Paroubek,“ napsal autor.

Lidové noviny poznamenávají, že i když se prezident smířil se sociální demokracií a má pro ni slova chvály, Paroubkovi nedal bianco šek k sestavení vlády. Klaus, „nechávající vše otevřené“, se podle listu musí cítit skvěle. „Prožívá zřejmě největší satisfakci od svého prvního zvolení prezidentem, přitom má v rukou režii celého divadla. A třešnička na dortu? Nejvíc zatápí těm, kteří se ještě před rokem děsili, co by následovalo, kdyby se prezidentem nestal,“ končí svůj komentář LN.

Mladá fronta Dnes míní, že z tribuny ideového oponenta nemohl Klaus svrhávat vládu „své“ ODS, i když se rozešli. Ani naznačovat. „To by nebylo prozíravé ani sportovní a pravicoví voliči by ten podraz těžko vstřebali. Prezident jen kazatelsky poznamenal: 'Jsou špatné časy, nepředhánějte se v katastrofických scénářích (ty pan prezident už dlouho, opravdu dlouho nemá rád), nebuďte populisté,'“ píše komentátorka listu.

Co tedy podle ní mohlo diváky v první den sjezdu ČSSD překvapit? „Nic. Snad jedině poněkud kýčovité fráze o 'okoralých srdcích' finančních žraloků, zbídačování lidu a konzumních boháčích, kteří tyjí z mozolů chudých lidí v Paroubkově projevu,“ napsala MF Dnes.