Vláda projedná zprávu o manipulaci prezidentské volby

Praha - Vládní sbor se při dnešní společné schůzi zaměří na otázku manipulace prezidentské volby. Premiér Mirek Topolánek minulý týden v Poslanecké sněmovně oznámil, že takové důkazy má a je připraven je předložit při uzavřeném jednání. S novými informacemi přišel český premiér v době vrcholící kauzy poslance Petra Wolfa a lobbisty Marka Dalíka. Z dalších témat je na pořadu dne sociální situace v Janově či vzrůstající extremismus.

Topolánek před týdnem také zopakoval, že za nečistými praktikami při volbě hlavy státu stáli zástupci opoziční ČSSD. „Máme důkazy o tom, jakým způsobem byla manipulována prezidentská volba před rokem, jakým způsobem bylo porušeno ústavní právo, jakým způsobem pan Randák a pan Dimun celou tu věc řídili, organizovali,“ uvedl Topolánek.

Ministři by se právě dnes měli seznámit s důkazy, které premiér sliboval předložit. Sociální demokraté nařčení o manipulaci odmítají. „Jestli tady někdo manipuloval, tak to byl ten, kdo manipuloval z ODS pana Snítilého, koneckonců byl zvolen prezidentem republiky Václav Klaus,“ reagoval šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek.

Na přetřes přijdou sociální problémy i změny inspekčních institucí

Ministři budou mít na stole také analýzu ministerstva vnitra, která se zabývala narůstajícím extremismem a sociálními problémy některých lokalit. Šéf vnitra Ivan Langer chce proto vládě navrhnout, aby jeho kolega Michael Kocáb vypracoval do konce roku vládní strategii boje proti takzvanému sociálnímu vyloučení. Ministr pro lidská práva už si nechal vypracovat analýzu, která se týká litvínovského sídliště Janov. Chce se zaměřit hlavně na řešení vzdělávání, které považuje za nejcitelnější problém.

Kabinet by se měl dnes vrátit rovněž k návrhu zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů, která má v budoucnu nahradit Inspekci policie. Vláda předlohu při minulém zasedání odložila. Nová inspekce by měla vyšetřovat trestné činy nejen policistů a civilních zaměstnanců policie, ale také celníků a Vězeňské služby ČR.

Michael Kocáb
Michael Kocáb