Opadá zájem lidí o práci politiků v EU

Praha - Zájem obyvatel České republiky o práci českých politiků při předsednictví Evropské unii opadá. Mírně se snížil také podíl lidí, kteří považují úspěšné zvládnutí českého předsednictví EU za prioritu vládní agendy v letošním roce. Pokles zájmu vyplývá z březnového průzkumu agentury STEM.

Aktivity českých politiků v EU sleduje „se zájmem“ 41 procento občanů ČR, což je o 7 procentních bodů méně než v únoru tohoto roku. Na otázku, zda považují úspěšné zvládnutí předsednictví EU za jeden z nejdůležitějších úkolů vlády v roce 2009, odpovědělo kladně 67 procent respondentů. V porovnání s únorem je to o pět procentních bodů méně.


Podle vyjádření občanů v průzkumu agentury STEM ubylo v médiích od začátku předsednictví EU v lednu 2009 zpráv na toto téma. Dvě třetiny lidí tvrdí, že nemá o českém předsednictví dostatek informací. V únoru to tvrdilo 63 procent Čechů.

V hodnocení významu českého předsednictví a v zájmu o jeho průběh se podle analytiků zřetelně odlišují příznivci koaličních stran od příznivců opozice. Za jeden z nejdůležitějších úkolů vlády tak považují předsednictví hlavně voliči ODS, Strany zelených a KDU-ČSL a ti, kdo souhlasí s členstvím země v EU.

Průzkum STEM
Průzkum STEM