Vlaky mezi Berounem a Zbirohem by měly jezdit rychleji

Zbiroh (Rokycansko) - Rychlejší cestování by v budoucnu měla umožnit železniční trať v úseku Beroun - Zbiroh, kde nyní probíhá rozsáhlá rekonstrukce. Díky ní zrychlí některé vlaky až na 160 kilometrů v hodině. Optimalizace trati s investičními náklady 4,5 miliardy korun byla zahájena loni v říjnu a její dokončení je plánováno na červenec 2011, sdělil Jan Hrabovský ze společnosti Skanska DS, která je hlavním dodavatelem stavby.

Celková délka rekonstruovaného úseku představuje 23,6 kilometru, z toho 7,5 kilometru připadá na přeložky. Součástí stavby je také 324 metrů dlouhý tunel, budovaný z otevřené jámy. Podle ředitele stavby Daniela Valla ze Skansky DS projdou rekonstrukcí také čtyři mosty a 33 propustků. Položeny budou nové koleje s pružným upevněním kolejnice a i celkem 46 výhybek.

Ve všech stanicích a zastávkách budou postavena nová nástupiště a nové podoby se dočkají i železniční stanice Zdice a Hořovice a zastávky Popovice, Stašov, Praskolesy a Cerhovice. Počítá se také s vybudováním bezbariérových přístupů a nových podchodů, v obytných zónách bude postaveno 6,5 kilometru protihlukových stěn.

Po rekonstrukci by klasické vlaky mohly mezi Berounem a Zbirohem jezdit rychlostí 120 až 130 kilometrů a soupravy s naklápěcí skříní dokonce 150 až 160 kilometrů v hodině, uvedl Hrabovský.

Práce si již vyžádaly také některá dopravní omezení. Výluka tratí v úseku Beroun - odbočka Popovice zahrnuje i střídavé uzavírky dvou úrovňových silničních přejezdů v Králově Dvoře. Od 26. března do 5. dubna je pro motoristy uzavřen železniční přejezd u železáren v Tovární ulici a od 5. do 15. dubna bude následovat uzavírka přejezdu v Popovicích u koupaliště. Objízdná trasa pro silniční dopravu povede přes Křižatky.