Vojenské přehlídky v Hlučíně a Lešanech přilákaly tisíce diváků

Hlučín - Armáda po roční pauze opět představila své umění v areálu československého opevnění v Hlučíně-Darkovičkách na Opavsku. Tamní vzpomínková akce připomněla nejen výročí květnové mobilizace v roce 1938, ale i konec druhé světové války. Pro návštěvníky byly připraveny ukázky pilotování letounů, ukázky bojů podle taktiky z roku 1938, výcvik služebních psů nebo likvidace stanoviště nepřítele. Na své si přišli i návštěvníci Protiletadlového dne v Lešanech, kde se vedle dvou bojových vrtulníků předvedl i radiolokátor Věra.

Letouny L 159 prosvištěly divákům nad hlavami v areálu hlučínských pevností přesně v deset hodin, poté začalo jejich dobývání dle taktiky z roku 1938. Diváci mohli vidět také jízdní vlastnosti bojových vozidel a tanku T 72. Modernizovaný ruský typ bez problémů demoloval vraky automobilů. Zlatým hřebem programu bylo moderní odminovací obrněné vozidlo Božena, které vojáci ovládali z bezpečné vzdálenosti až 3 km.

Protiletadlovému dni ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech, které zahajovalo 14. sezonu, zase kraloval pasivní radiolokátor Věra. V rámci přehlídky narušily vzdušný prostor také dva bojové vrtulníky, což byla příležitost pro 25. protiletadlovou brigádu ze Strakonic předvést svou výzbroj.

Další aktivní ukázku vojenské techniky plánuje muzeum na 29. srpna, kdy v Lešanech představí techniku studené války. Na realizaci divácky atraktivních vojenských přehlídek se podílejí aktivní zálohy Armády České republiky a vojenské historické kluby.

Protiletadlový den v Lešanech
Protiletadlový den v Lešanech