Skupina lidí kolem Bušiny mohla být propojena s kauzou ruského dluhu

Praha - Bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Filip Bušina a skupina lidí kolem něj, kterou policie podezřívá z rozsáhlých daňových úniků, by mohla být úzce propojena s firmou BMC Agro-industry a se zmizelými penězi z ruského dluhu vůči Česku, který tato firma před devíti roky odkoupila od státu. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

S Bušinou se už několik let zná vlivný sociální demokrat a někdejší místopředseda ČSSD Karel Machovec. „Jsme kamarádi. Nezastírám, že spolu i obchodujeme, občas pro něj dělám poradenské služby,“ řekl Machovec. Neví, kdo Bušinu přivedl k nynějšímu středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi. Machovec Bušinu seznámil s předsedou středočeské ČSSD Richardem Dolejšem.

Machovec prý řekl, že Bušinu mu v roce 2006 představil David Belous, s nímž se Machovec koncem 90. let potkal ve firmě BMC Agro-industry. V ní Machovec zastřešoval zemědělský projekt dovozu technologií do Ruska. Také Belous patří podlé médií mezi podezřelé v kauze daňových úniků, v níž figuruje Bušina. Belouse považuje Machovec stále za svého přítele.

Případ ale skončil policejním vyšetřováním  

Deník připomíná, že firma BMC Agro-industry odkoupila před devíti roky od státu miliardový ruský dluh, přičemž se zavázala, že za to zaplatí 150 milionů korun. Případ ale skončil policejním vyšetřováním a firma od Ruska místo peněz vymohla tři dopravní letadla JAK, která měla prodat a část z peněz podle dohody poslat státu. To se ale nestalo.

Předseda představenstva BMC, Belousův otec, totiž letadla prodal, peníze vyvedl neznámo kam a brzy kvůli tomu stane před soudem. Hrozí mu až osm let vězení za poškozování věřitele, tedy státu, řekla mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Machovec o žádných podvodech za své éry neví

List uvádí, že Machovec ani David Belous, kteří z firmy odešli v letech 2002 a 2004, obžalováni nebyli. „Já jsem jednání o nákupu dluhu sledoval jen okrajově, zajímal jsem se o další aktivity firmy, jako byly například zemědělské obchody s Ruskem. O žádných podvodech za mé éry nevím,“ prohlásil Machovec. O nákup ruského dluhu podle něj usiloval hlavně další člen orgánů firmy - Michal Kašík. Podle deníku je to bývalý důstojník zpravodajské služby a přítel někdejšího poslance ČSSD a exministra Jaroslava Bašty. Kašík se už dříve odmítl k záležitosti vyjádřit.