Senátoři schválili emisní povolenky i shromažďovací zákon

Praha - Senátoři by na své červencové schůzi měli projednat celkem čtyřicet norem. Nejsledovanější asi bude hlasování o posunutí hranice trestní odpovědnosti a protikuřácká novela. Jelikož si některé body jednání ale senátoři předřadili, na tato témata se dostane zřejmě až zítra nebo pozítří. Dnes se zákonodárci věnovali hlavně ekonomickým tématům. Stihli projednat 17 návrhů, z toho dva vrátili zpátky sněmovně. Schválili například emisní povolenky pro elektrárenské firmy zdarma, novelu o odpadech, která by měla zlepšit podmínky pro sběr baterií, například rozšířením počtu sběrných míst, pravidla o sčítání lidu, bytů a domů, které proběhne v roce 2011 nebo novelu shromažďovacího zákona. Poslancům naopak vrátili novelu o obchodu s ohroženými druhy zvířat - kvůli drobným chybám například v překladu, a návrh, který měl zpřísnit kácení alejí.

K podpisu prezidenta putují například novely zákona o bankách, novela daňového řádu nebo pojišťovnictví. Dlouhá diskuse předcházela schválení novely zákona o spotřební dani, ke které dali poslanci přílepek ohledně emisních povolenek pro ČEZ a další elektrárenské firmy. Ty by jich měly část dostávat zdarma výměnou za modernizaci svých zařízení, aby byla šetrnější k životnímu prostředí. To kritizoval bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, podle kterého by ČEZ nestihl rychle schválit vše potřebné - v důsledku toho by stát v příštích letech přišel o částku kolem 68 miliard korun.

Senátoři nakonec schválili i očekávanou novelu shromažďovacího zákona. Dosud platila lhůta tří dní, během kterých mohli úředníci magistrátů ohlášené shromáždění zakázat. Toho často využívali přívrženci extremistických stran, když demonstraci ohlásili v pátek. Úředníci tak neměli dost času prověřit, jestli je důvod protest zakázat. Novela mění lhůtu tří dnů na tři dny pracovní.

Horní komorou prošla i novela exekučního řádu, která by měla zamezit tomu, aby se lidem kvůli malé dlužné částce obstavil majetek v několikanásobně vyšší hodnotě. Exekuční řízení se má ještě před koncem roku zjednodušit a zrychlit.

0

Dosavadní senátorský Klub otevřené demokracie se přejmenoval na TOP 09 a Starostové. Jeho členové se nezměnili. Frakce s novým názvem vznikla na základě smlouvy, kterou dnes podepsali zástupci klubu a obou seskupení. Členové klubu: Soňa Paukrtová, Jaromír Štětina, Karel Schwarzenberg, Jan Horník, Jana Juřenčáková, Igor Petrov. Štětina s Paukrtovou kandidovali za Starosty do europarlamentu. S největší pravděpodobností zamíří do tohoto klubu i další senátoři - Ludmila Müllerová zvolená za lidovce opustila jejich řady a v Senátu teď zastupuje právě TOP 09.

I když nejsilnější senátorský klub, tedy ODS, na snížení hranice trestní odpovědnosti na 14 let trvá, s největší pravděpodobnostní neuspěje. ČSSD, KDU-ČSL a také Klub otevřené demokracie, teď už TOP 09 a starostové,  se totiž nechaly slyšet, že normu nepodpoří. Hranice by se tak vrátila zpět na původních patnáct let.

Nová protikuřácká pravidla z pera poslance ODS Borise Šťastného se budou projednávat také zřejmě až zítra. U tohoto zákona je skoro jasné, že bude schválen. Exministr zdravotnictví a senátor Tomáš Julínek chtěl původně v normě upravit některé věci, pak od toho ale upustil v obavě, že by zákon po vrácení do sněmovny jí podruhé neprošel. Podle návrhu si majitelé barů budou moci sami vybrat, jestli jejich podnik bude kuřácký, nekuřácký, nebo kombinací obou variant. Kouřit ve vlacích, zastřešených zastávkách a na krytých nástupištích zákon nedovoluje. Zákon také nově dává obcím možnost zakázat kouření na dětských hřištích, sportovištích, na akcích a v budovách určených pro děti.