Evropské silnice zažívají nejrušnější víkend letošních prázdnin

Mnichov/Záhřeb - Evropští automobilisté bojují se zácpami, s jakými se letos na silnicích ještě nesetkali. Dnes začaly prázdniny v lidnatém jižním Německu, a proto se především dálnice vedoucí ke středomořským letoviskům značně zahustily. Rekordních 35 kilometrů dosáhla zácpa před Tauernským tunelem na rakouské dálnici A10, dopravní nehody před Mnichovem a Záhřebem vedly také k devíti-, respektive osmnáctikilometrové koloně.

Už od rána rostla jižně od Salcburku šňůra aut před Tauernským tunelem na rakouské dálnici A10 a dopoledne dosáhla délky 35 kilometrů. Před tunelem se na průjezd čekalo až rekordních šest hodin. Odpoledne se začala situace zlepšovat a fronta se zkrátila na 15 kilometrů.

Hustý provoz přitom byl už na dálnici mezi jihoněmeckým Mnichovem a Salcburkem. Na obchvatu bavorské metropole Mnichova kvůli nehodě vznikla devítikilometrová kolona. V obou jihoněmeckých zemích Bavorsku a Bádensku-Württembersku o tomto víkendu začínají školní prázdniny.

Na cestě do Chorvatska, kam tradičně směřuje nejvíce českých turistů, panuje vážná situace na hraničních přechodech se Slovinskem a Srbskem, kde stojí auta v kolonách v obou směrech. Nejhorší je ovšem dopravní situace u Záhřebu, kde dopravní nehoda vedla k vytvoření 18kilometrové kolony směrem k moři.

Francouzské dálnice podle očekávání kolabovaly

Od časných ranních hodin byla velká hustota provozu na francouzských silnicích a dálnicích; po celé zemi se tvořily zácpy dohromady dlouhé už přes 300 kilometrů. Příčinou je obrovské stěhování lidí, které každoročně nastupuje na přelomu července a srpna, kdy největší počet Francouzů odjíždí na dovolenou.

Už v půl osmé ráno francouzský autoklub registroval zácpy na silnicích v délce 338 kilometrů. Dlouhé kolony pomalu se posunujících aut se tvořily hlavně na hlavních tazích směřujících na jih. V okolí Paříže byly zácpy dlouhé až 19 kilometrů. Podle dopravních expertů bude 1. srpen na silnicích nejsložitější den letošního léta a zřejmě i celého roku.

Největší dopravní problémy byly při výjezdu z Paříže směrem na Orléans. Policie radí řidičům, aby zvolili spíše silnice 1. a 2. třídy. Dalším neuralgickým dopravním bodem je Bordeaux a směr na Baskicko a Španělsko. Na dálnici ve směru na Bayonne je zácpa dlouhá 33 kilometrů. Obtížně průjezdné je také tradičně údolí řeky Rhony a oblast jižně od Lyonu. Tuto komunikaci často využívají i Češi k cestám do Španělska. Dopravní zácpy v této lokalitě dosahují délky až 20 kilometrů.