Americká delegace v Praze vysvětlovala zrušení radaru

Praha – Americká delegace přiletěla do Prahy vysvětlovat, proč už Spojené státy nechtějí v Česku umístit radar protiraketové obrany. Ministr zahraničí Jan Kohout po setkání uvedl, že USA přehodnotily bezpečnostní hrozby. Výrazně prý vzrostla hrozba užití raket krátkého a středního doletu, proto se mění i celková architektura protiraketového systému. V něm už Spojené státy nepočítají s tím typem radaru, který se měl do Brd převést z Tichomoří.

Američané chtějí nový systém vybudovat na půdorysu Severoatlantické aliance a Česko se do něj bude v případě svého zájmu moci zapojit. Podle Kohouta bude záležet jen na naší aktivitě. „Shodli jsme se také na tom, že o bezpečnosti aliančních partnerů se rozhoduje v Praze, Washingtonu, Bruselu a nikoliv v Moskvě. Přesto máme zájem na spolupráci s Ruskou federací v oblasti ochrany proti raketám, neboť čelíme společným hrozbám,“ zdůraznil ministr zahraničí.

Nový systém protiraketové obrany bude prý flexibilnější i levnější, postupně má chránit Evropu i proti raketám dlouhého doletu. Systém se opírá o vývoj nových a účinnějších technologií. Náměstkyně ministra obrany pro politické záležitosti Michele Flournoyová a náměstkyně ministryně zahraničí Ellen Tauscherová ale uvedly, že rozhodnutí americké strany rozhodně neznamená ústup od projektu protiraketové obrany, ale naopak posílí ochranu celé Evropy.

Kohout také zdůraznil, že konec radaru neznamená zrušení doprovodných smluv o vědeckotechnické spolupráci mezi ČR a USA. Už dříve totéž uvedli premiér Jan Fischer a ministr obrany Martin Barták.