Rath: Komunisté jsou seriózní, pojďme s nimi vládnout

Praha – Sociálně demokratický poslanec David Rath je už rok středočeským hejtmanem a s krajskou spoluprací s KSČM je nadmíru spokojen. V rozhovoru pro časopis Týden přiznává, že by si dokázal představit i koalici na celostátní úrovni. „Komunisté jsou spolehliví, seriózní, věcní,“ říká kontroverzní politik.

„Já nejsem ten, kdo v ČSSD určuje strategii. Ale pokud by komunisti byli schopni stejně seriózní přístup jako na úrovni krajů aplikovat i na celostátní úrovni, pak já osobně si dovedu představit týž model i pro vládnutí v České republice,“ tvrdí středočeský hejtman a udává důvody - komunisté se chovají předvídatelně, nejdou do podrazů a intrik.

Podle Ratha bude záležet hlavně na výsledku voleb. „Krajské zkušenosti mohou hrát velkou roli. Pro politické klima v zemi je daleko lepší ten model, který my teď máme ve středních Čechách než politicky zhoubný model velké koalice,“ dodává Rath.

Vládu s komunisty chtějí i Středočeši, tvrdí Rath

Velká koalice by podle Ratha nebyla šťastnou volbou. „Po velké koalici volají v ODS i v ČSSD ti, kdo potřebují ze státu sát co nejvíc, protože velká koalice znamená Národní frontu, zatuchlost a klientelismus,“ vysvětluje.

V menšinovém vládnutí s komunisty na celorepublikové úrovni nevidí Rath žádný problém. „Když jsme si v srpnu nechali od agentury STEM udělat průzkum, zjistili jsme, že to nevadí ani drtivé většině občanů v kraji,“ říká sociálně demokratický poslanec, kterému podle průzkumu společnosti Factum Invenio nedůvěřuje 76 procent lidí. Průzkum mimo jiné ukázal, že kontroverzní politik se těší důvěře jen u 38 procent příznivců ČSSD.

David Rath
David Rath