Vasil Mohorita: Od šéfa svazáků k myči nádobí

Praha - Vyučený automechanik Vasil Mohorita udělal před rokem 1989 kariéru. Jako šéf Socialistického svazu mládeže se dostal i do Ústředního výboru KSČ a nebýt revoluce, patrně by se pro něj našlo místo i ve vládě. Po převratu se prosadil jako úspěšný podnikatel, jenž obchodoval hlavně v oděvním a potravinářském průmyslu. Před několika lety však přišel tvrdý pád a Mohorita dnes myje nádobí v jedné z londýnských restaurací. Informuje o tom týdeník Euro.

Do KSČ vstoupil už v osmnácti letech, tedy v roce 1970, a jako instruktor městského výboru SSM byl vyslán na roční studium Vysoké komsomolské školy v Moskvě, kde jej ovlivnilo revoluční nadšení některých studentů. „Po vzoru Che Guevary jsem byl dokonce připraven odjet bojovat do Chile, kdyby tam nastal otevřený boj,“ řekl před jedenácti lety časopisu Týden.

Po svém návratu do vlasti vystřídal řadu funkcí. Z předsedy Obvodního výboru SSM na Praze 2 se vyšvihl až na post předsedy ÚV SSM a později i poslance České národní rady. „Začínal jsem velmi mlád. Žil jsem v nějaké době, v nějakých poměrech jsem vyrůstal, a to mě zformovalo. S tím souvisí i to, že jsem od přírody kolektivisticky naladěný, že mám rád práci v kolektivu,“ řekl v roce 1994 Dennímu Telegrafu.

Mohorita: Ve straně jsem byl z ideologického přesvědčení

V revolučních dobách se účastnil jednání s opozicí, podporoval politické i ekonomické strukturální změny. Jako poslanec byl kooptován do Federálního shromáždění. Tehdy mu však zbývalo jen několik měsíců „politického života“. Z předsednictva Federálního shromáždění byl odvolán a později vystoupil i z komunistické strany. S tehdejším tvrdým konzervativním jádrem totiž prohrál boj o další směřování partaje.

Vasil Mohorita:

Jsem od přírody kolektivisticky naladěný, mám rád práci v kolektivu.

Jeho bývalí spolustraníci Miroslav Šlouf a Michal Kraus přešli do ČSSD. Proč nešel i Mohorita? „Už jsem jednou byl ve straně, která upřednostňovala slova svých vůdců před zájmy občanů. A v takové straně už prostě nechci být,“ řekl deníku Právo. Navíc zdůrazňoval, že na rozdíl od bývalého ministra průmyslu Vladimíra Dlouhého nevstoupil do strany z prospěchářství a kvůli kariéře, ale z ideologického přesvědčení.

Po svém konci v politice se Mohorita dal na podnikání. Provozoval kavárnu v Mariánských lázních, vlastnil i 51 procent akcií fotbalového klubu FC Bohemians Praha. V byznysu často spolupracoval s ruskými a ukrajinskými společníky a bývalými známými z SSM. Jeho jméno je spjato třeba s vytunelovanými CS Fondy, kvůli nimž byl před devíti lety trestně stíhán.Bývalý šéf svazáků: Sbíral jablka, teď myje nádobí

Mohorita žije od roku 2002 ve Velké Británii. Ještě nedávno bydlel spolu s dalšími Čechy a Slováky v domě na periferii Londýna. „Choval se však hodně divně. Sotva odpovídal na pozdrav, chodil se sklopenou hlavou a společným prostorám se vyhýbal,“ řekl Euru jeden ze spolubydlících.

Bývalý šéf svazáků nyní podle posledních informací pracuje jako pomocník v kuchyni jedné londýnské restaurace. Živil se také sběrem jablek a v supermarketu Tesco pracoval jako skladník.

Komunistické symboly
Komunistické symboly