Karlovarský kraj odmítl podepsat smlouvy s autobusovými dopravci

Karlovy Vary – Karlovarský kraj těsně před podpisem smluv, které měly dopravcům zajistit desetileté kontrakty na regionální linky, ukončil jednání. Politici se obávají, že by při desetiletém kontraktu mohli dopravci svévolně navyšovat ceny. Autobusoví dopravci z Karlovarského kraje tak zřejmě budou další skupinou dopravních společností, které požádají o pomoc Evropskou komisi. Na komisi se obrátil také železniční dopravce Regiojet, kterému se nelíbí, že kraje podepsaly smlouvy s Českými drahami bez výběrového řízení.

Jednání mezi Karlovarským krajem a autobusovými firmami ztroskotala po třech měsících těsně před podpisem smluv. Klíčovou překážkou se stal odstavec o tzv. nepředpokládaných nákladech. „Jakýkoliv náklad, který by si dopravce vymyslel, kdyby chtěl, a zahrnul ho do nákladů autobusové dopravy, bychom museli uznat,“ vyložil obsah sporného ustanovení náměstek karlovarského hejtmana Petr Navrátil.

Zástupce autobusových společností rozhodnutí kraje překvapilo. „Obrat kraje zatím nechápu a myslím si, že to byla chyba,“ uvedl ředitel ČSAD Karlovy Vary Zdeněk Suchan.

Nyní se zdá, že jednání je opět na začátku a není jasné, kdy kraj smlouvy s autobusovými dopravci uzavře. Stejně tak je otázka, jak dlouhou dobu budou platit. Podle krajského úřadu ale situace není kritická, protože zatím platí stávající smlouvy. „Podle názoru právníků krajského úřadu smlouvy s autobusovými přepravci i nadále platí,“ sdělila stanovisko úřadu jeho mluvčí Jana Pavlíková.

Přesto se může stát, že v novém roce žádné regionální autobusy v Karlovarském kraji nebudou jezdit. Dopravci totiž mají na platnost smluv jiný názor než hejtmanství.

O pomoc v nepřehledné situaci nových zákonů a nařízení chtějí dopravci požádat Evropskou komisi. Jasno by měl do sporů přinést nový zákon o veřejné dopravě. Ani tím si ale dopravci nemohou být jisti. Zástupci ministerstva dopravy sice doufají, že nový zákon projednají poslanci do jarních voleb – ale není to zcela jisté. „Je otázka, zda tento zákon ještě stihne zasáhnout do těch sporů, které v současné době v Karlovarském kraji jsou,“ upozornil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.