„Mirek Topolánek má dvouletý mandát,“ podotkl Tluchoř. O jeho budoucnosti se rozhodne zřejmě ve čtvrtek, kdy se sejde grémium ODS. Termín jednání oznámil v pondělí Topolánek v tiskovém prohlášení spolu s žádostí, aby mu do té doby dali novináři čas na odpověď, jaký bude jeho další postup. Podle některých místopředsedů strany by měl z funkce odejít co nejdříve. K tomu, aby zvážil své další působení jako předseda ODS jej minulý týden vyzvala i stranická výkonná rada.
Sněmovní klub podle Tluchoře nejednal ani o tom, kdo by měl za ODS vyjednávat ve čtvrtek večer ve vládě. „Je to věcí grémia ODS,“ dodal. Premiér Jan Fischer bude se zástupci občanských a sociálních demokratů probírat situaci, která vznikla po demisi ministrů za Stranu zelených. Podle prvního místopředsedy ODS Davida Vodrážky by měl nyní stranu navenek zastupovat volební lídr Nečas, a to i při jednání s premiérem a ČSSD. Ještě v neděli se přitom Vodrážka domníval, že by na takovém jednání měl ODS zastupovat právě Topolánek.
Nečas už jako lídr objel Zlínský kraj
Nečas už jako lídr v úterý objel Zlínský kraj, čeká ho i duel s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. Sociální demokraté zareagovali na odchod Topolánka změnou v inzerci. Obrázky Topolánka se vztyčeným prostředníčkem nahradili Nečasovými programovými „sliby chyby“ a zjemnili slovník.
Nečas nahradil Topolánka na postu volebního lídra minulý čtvrtek na zasedání výkonné rady. Topolánek zároveň odstoupil z čela jihomoravské kandidátky pro květnové sněmovní volby. Širší stranické vedení mu doporučilo, aby zvážil další setrvání ve funkci předsedy. Krize v ODS nastala kvůli Topolánkovým kontroverzním výrokům pro časopis pro homosexuály. Část ODS chce, aby se Topolánek vzdal funkce předsedy co nejdříve.