Déšť na jihu Moravy zatopil sklep muzea Anthropos i znojemské nemocnice

Praha - Českem se v noci přehnaly bouřky, a hasiči tak museli na několika místech čerpat vodu ze sklepů. Rozvodněný potok ve Šluknově na Děčínsku si navíc dnes v noci vynutil evakuaci dětského tábora. Celkem 22 lidí odvezli hasiči do bezpečí kolem 02:00, kdy se nad severními Čechami hnaly prudké deště. Říčka Smědá na Liberecku se zvedla na dvou místech (Předlánce a Bílý potok) na druhý stupeň povodňové aktivity a ČHMÚ předpokládá, že bude dále stoupat. Možnost rozlití toků zatím vodohospodáři v obou krajích vyloučili. Stav bdělosti nyní platí na čtyřech tocích - Kamenici ve Hřensku, Vidnávce, Osoblaze a Blanici. Bouře během noci přecházela hlavně přes Moravu a Slezsko a nejvíce napršelo ve Znojmě a v Brně, kde voda zatopila technickou místnost v muzeu Anthropos a prázdný sklep ve znojemské nemocnici.

Podle mluvčího ústeckých hasičů Milana Rudolfa požádali o evakuaci ve Šluknově sami táboroví vedoucí, když viděli, jak kolem nich stoupá voda: „Bylo to celkem 19 dětí a tři vedoucí, během hodiny a půl od nahlášení byla evakuace hotová.“ Příslušné Povodí Ohře prý zatím rozlití Císařského potoka ve Šluknově hlášeno nemá. Problémy napáchaly deště i v Jílovém na Děčínsku, kde museli hasiči na několika místech odčerpávat vodu ze sklepů. Proud vody z kopců tam ucpal kanalizaci a neměl kam odtékat.

Také na jihu Moravy zaplavovaly noční bouře a déšť sklepy. Zhruba tři stovky hasičů zasahovaly nejméně na 90 místech. U Troubska na Brněnsku čerpali vodu z laguny, která se vytvořila na dálnici D1. Odčerpávali také vodu ze sklepů brněnského Pavilonu Anthropos, kde se nachází exponáty z prehistorického období, které naštěstí nebyly zasaženy, a muzeum tak zůstává návštěvníkům otevřené. Sklepy byly zatopené také ve znojemské nemocnici.

Video Komentář meteorologa Pavla Karase
video

Komentář meteorologa Pavla Karase

Voda se v Anthroposu objevila po několika týdnech znovu

V Anthroposu způsobil podle mluvčí Moravského zemského muzea Evy Pánkové déšť ještě větší škody než bouřka před několika týdny, tehdy šla přitom škoda do milionů korun. Do pavilonu se vylila voda z potoka nad muzeem. Lávka, která byla poškozená ještě z prvního přívalu, zafungovala jako hráz a voda se valila přímo do suterénu. Tam nastoupala až do výšky jednoho metru a poškodila zejména technické zázemí muzea včetně strojovny. Zde voda zaplavila také rozvaděče, jejichž oprava bude nákladná.

Petr Kostrhun, ředitel Pavilonu Anthropos

„Škody jsou značné, přesahují určitě částku jednoho milionu korun, a to především na zařízení - vzduchotechnice a klimatizaci. O problému jsme informovali už před několika lety, i teď jsme na to upozorňovali, ale nic se nestalo, most zůstal poškozený a situace se opakovala.“

Nejvíc výjezdů zaznamenali hasiči v Brně a jeho okolí. V Popovicích na Brněnsku čerpali vodu ze silnice pod mostem, kde uvízlo auto, v Brně v Pionýrské ulici pak z počítačové herny. Vodu pomocí čerpadel dostávali z desítek sklepů, přízemí rodinných domů, výtahových šachet i garáží. Na několika místech kraje také rozřezávali a odstraňovali z cest popadané stromy.

Oblačnost bude ustupovat k východu

Zvlněná studená fronta by měla ustupovat během noci na neděli přes Moravu a Slezsko dále k východu. Ještě zítra by však frontální vlna mohla přinést srážky především na východ a severovýchod Česka. Jelikož do ČR proudí od severozápadu chladnější vzduch, přeháňky se zde budou vyskytovat mírné v rozsahu 10 milimetrů za 12 hodin. „To jsou srážkové úhrny, které v žádném případě nepovedou k dramatickým vzestupům na našich řekách,“ dodává meteorolog ČT Pavel Karas.

Pavilon Anthropos
Pavilon Anthropos