Po záplavách je stále neprůjezdných pět tratí, problémy jsou i na silnicích

Liberec / Ústí nad Labem - Českým drahám (ČD) se podařilo po víkendových povodních obnovit vlakový provoz mezi stanicemi Boletice nad Labem a Velké Březno. Uzavřeno tak zůstává pět tratí v Ústeckém a Libereckém kraji, někde vlaky nelze ani nahradit autobusy. Voda a sesuvy půdy poničily i řadu silnic, jen v Libereckém kraji silničáři evidují 44 poškozených komunikací, řada z nich zůstává neprůjezdná. Další desítky poničených vozovek jsou na Děčínsku.

Na většině poškozených tratí stále vlaky nejezdí

V úseku mezi Boleticemi a Velkým Březnem na trati Ústí nad Labem-Střekov - Děčín vede v současné době provoz jen po jedné ze dvou kolejí, takže vlaky musí jet nižší rychlostí a zvýší zpoždění o pět až deset minut, uvedl mluvčí ČD Radek Joklík. Omezení podle něj potrvá do konce srpna.

Video Reportáž Terezy Baldové
video

Reportáž Terezy Baldové

V úterý se podařilo částečně obnovit provoz v úseku Frýdlant v Čechách - Minkovice na trati Liberec - Černousy. I nadále je zde však v úseku Mníšek u Liberce - Frýdlant v Čechách - Višňová a zpět zavedena náhradní autobusová doprava. Trať by mohla být zprovozněna 18. srpna.

Vlakový provoz je stále přerušen také na tratích Raspenava - Bílý Potok pod Smrkem, kde by měla být doprava obnovena 13. srpna, v úseku Frýdlant v Čechách a Jindřichov pod Smrkem, který by měl být zprovozněn 18. srpna, a na trati Liberec - Chrastava, kde by opravy měly skončit 22. srpna.

Nesjízdné trati s náhradní autobusovou dopravou

  • trať 037 Liberec – Černousy (v úseku Frýdlant v Čechách - Minkovice a zpět je částečně obnoven provoz vlaků), NAD jezdí pouze v úseku Mníšek u Liberce - Frýdlant v Čechách – Višňová
  • trať 038 Raspena – Bílý Potok pod Smrkem v celé délce
  • trať 039 Frýdlant v Čechách – Jindřichovice pod Smrkem v celé délce
  • trať 081 (Děčín – Č. Lípa / Rumburk) v úseku Děčín – Františkov nad Ploučnicí / Jedlová
  • trať 089 (Liberec – Zittau – Rybniště) v úseku Liberec – Hrádek nad Nisou

Dva úseky zůstávají i nadále mimo provoz na trati Děčín-východ - Benešov nad Ploučnicí. Mezi Benešovem nad Ploučnicí a Františkovem nad Ploučnicí by vlaky měly začít jezdit 16. srpna, podstatně déle bude trvat výluka v úseku Česká Kamenice - Jedlová, který by měl být zprovozněn až 22. října. Podle Joklíka se výhledy na zprovoznění tratí mohou měnit.

Na většině míst s výlukami byly vlaky nahrazeny autobusy, náhradní dopravu však kvůli poškozeným silnicím stále není možno zavést mezi stanicemi Višňová a Černousy a v úseku Hejnice - Bílý Potok pod Smrkem, upozornil mluvčí.

Veřejná doprava je v postižených oblastech zdarma

Liberecký kraj v úterý oznámil, že veřejná autobusová doprava v záplavami postižených oblastech Frýdlantska, Chrastavska a Hrádecka bude od dnešního dne zdarma. Dopravu zajistí autobusy ČSAD Liberec.

Dopravu komplikují propadlé silnice a stržené mosty

Záplavy poškodily také silnice, vozovky se na řadě míst propadly, utrhly nebo je voda úplně odnesla, někde je poškodily sesuvy půdy. Dopravu znemožňují i zbořené mosty. V Libereckém kraji silničáři evidují 44 vážně poškozených komunikací, z toho 16 úseků silnic je zcela neprůjezdných nebo dlouhodobě uzavřených.

Silničáři jako prioritní označují opravy silnice v Kryštofově údolí na Liberecku, kde je propadlá a utržená vozovka, a trasu Andělka - Předlánce, na níž jsou tři poškozené mosty, silnice je propadlá a utržená a navíc stále zaplavená vodou. Uzavírka je také na silnici I/13 od Liberce, a veškerá doprava tam teď proto projíždí přes Dětřichov. Podle Stanislavy Jakešové z krajského dopravního odboru by mohla být státní silnice provizorně opravena ve čtvrtek večer. Kvůli zničeným mostům jsou a nadále budou neprůjezdné silnice ve Višňové mezi Vískou a Kunraticemi, dále mezi Minkovicemi a Poustkou.

Na opravy krajských silnic II. a III. tříd a mostů bude Liberecký kraj podle odhadů potřebovat 1,5 miliardy korun, na 90 milionů odhadlo škody Ředitelství silnic a dálnic na hlavních tazích.

Škody na silnicích v Ústeckém kraji přesáhly 400 milionů

V Ústeckém kraji poškodila voda silnice ve 37 obcích. Poškodila nebo zničila 146 mostů a lávek pro pěší. Nákladní auta po sesuvu půdy nemohou projet po klíčové silnici I/8, takže musí objíždět nedostavěnou dálnici přes krajské město. Tam se denně vytvářejí dlouhé kolony. Oprava poškozeného tahu přitom potrvá několik týdnů.

Zcela neprůjezdná je kvůli strženému mostu silnice z Hřenska do Mezné, jeho provizorní náhradu teď staví armáda. Na Děčínsku mezi Boleticemi nad Labem a Malou Velení na silnici spadla podmáčená opěrná zeď, ze stejného důvodu je uzavřená i silnice mezi Těchlovicemi a Rychnovem. Uzavřený je i poškozený most mezi Českým Bukovem a Povrly. Na Ústecku řidiči stále neprojedou silnicí mezi Brnou a Sebuzínem po pravém břehu Labe mezi Ústím a Děčínem.

Podle krajského úřadu jsou následky srpnových povodní nejhorší od roku 2002. Opravy silnic budou stát nejméně 410 milionů korun, kraj doufá, že mu výrazně pomůže stát.

Aktuální dopravní informace o stavu silnic naleznete zde, informace o výlukách na železnici zde a informace o stavu řek zde.