Prioritou Jiřího Dienstbiera ml. je zachování sportovišť a zlepšení dopravy

Praha - Kandidátem sociální demokracie na post primátora Prahy je v české politice zatím málo okoukaná tvář s velmi známým jménem –jednačtyřicetiletý Jiří Dienstbier mladší. Přestože se do povědomí lidí více zarývá až v posledních týdnech také jako stínový ministr spravedlnosti ČSSD, o jejich osudech jako zákonodárce spolurozhodoval už v dobách československé federace, tehdy mu v době zvolení bylo 21 let.

Jiří Dienstbier mladší jako milovník památek je chce chránit před monstrózními stavbami, stejně se chce bít i za zeleň. Zamést by chtěl se všemi hernami v Praze a vadí mu představa zvěčněného Michalea Jacksona v Letenských sadech. Černě vidí osud pražského okruhu, ten podle něj nebude dostavěný ani v následujícím volebním období. Přesto je zlepšení dopravní situace v metropoli jednou z jeho priorit:

„Mělo by se přistoupit k humanizaci magistrály, čtyřproudová dálnice v centru městu je nesmysl. Chceme dokončit vnější a vnitřní silniční okruh a taky hodně podporovat odstavné parkoviště na okrajích města tzv. Park and Ride,“ uvedl v pořadu České televize Hyde Park. Podporovat chce také železniční dopravu, která by měla ulehčovat automobilové dopravě na příjezdu do metropole. Z tohoto důvodu chce zachovat Masarykovo nádraží na současném místě. „Je to nepřijatelné. Kromě toho, že je to krásná budova, ještě dobře slouží, neboť pomáhá městu z hlediska dopravní zátěže. Určitě nechci komerční prostory místo Masarykova nádraží.“

Zachování sportovišť

Kromě oranžové barvy sociální demokracie hájí Jiří Dienstbier mladší taky zeleno-bílou. Je totiž místopředsedou sdružení fanoušků fotbalových Bohemians 1905 a za svůj klub aktivně kope - v právních sporech. Nechce se smířit se stěhováním fotbalistů z Dolíčku na Eden. Tvrdí že, na pozemcích pod tradičním stadionem Bohemky chce radnice Prahy 10 stavět. „Přímý důkaz, že se projekt chystá, nemám. Připouštím, že je to v rovině spekulací,“ uvedl.

Právě developeři jsou jedním z problémů hlavního města, se kterými by jako primátor chtěl bojovat, jeden z jeho prvních kroků by směřoval na změny v územním plánu Prahy, které by okamžitě zrušil. Zasadit se chce o zachování sportovišť a to nejen stadionu Bohemians ale třeba i Strahovského stadionu. V tomto případě mu vadilo, že místo sportoviště měly v areálu vyrůst luxusní byty. „Dnes je tam osm fotbalových hřišť, které slouží mládeži Sparty, pravidelně tam sportuje mnoho set dětí. Ta plocha by v každém případě měla být zachována pro sportovní využití," říká Jiří Dienstbier junior.

Není však jisté, že své vize dokáže přetavit ve skutečnost. I kdyby totiž sociální demokracie volby v Praze vyhrála, nejspíš jen těžko bude hledat koaličního partnera.

Očista sociální demokracie

Jiří Dienstbier mladší strávil skoro celý život na Praze 2, narodil se ale ve Washingtonu. Vyrostl v rodině disidentů, oba jeho rodiče podepsali Chartu 77, což se projevilo i v jeho mládí. Během revolučního roku 1989 byl aktivním členem studentského hnutí, pomáhal organizovat pochod Prahou a v dresu mladých taky v jednadvaceti letech nakonec napochodoval do posametového federálního shromáždění. Barvu studentů pak v roce 1997 vyměnil za oranžovou ČSSD. Dva roky předsedal mladým sociálním demokratům, za stranu dvakrát zasedl i do zastupitelstva druhé pražské části. Teď chce sociální demokracii změnit a očistit.

Sám o sobě tvrdí, že úplatky na něj neplatí a to samé by rád slyšel i od svých spolustraníků. V žaludku mu leží především velrybářské praktiky regionálních kmotrů, hlavně pak v Ústeckém kraji. Recept, jak ČSSD těchto vlivů úplně zbavit sice nezná, cestu ale vidí ve větší otevřenosti strany a skoncování s agresivní politikou.