Zebra se za vás nerozhlédne, slyší děti v ulicích

Praha – Policisté vyrazili podobně jako v přechozích letech k pražským školám, aby prozkoušeli přicházející děti ze znalostí povinností při pěší cestě na vyučování. Akce Zebra se za tebe nerozhlédne má podle policie snížit počet střetů aut s chodci, především s dětmi. Řada z nich podle zjištění policistů řádně nezná své povinnosti při pohybu ulicemi a při přecházení vozovky. Dokládají to i statistiky. Děti, které své povinnosti zanedbaly, způsobily letos v Praze už 60 dopravních nehod. Akce Zebra se za tebe nerozhlédne bude probíhat v celé republice až do konce týdne.

Nejčastějším prohřeškem pražských chodců včetně těch nejmladších je přecházení vozovky na červenou a nedostatečné rozhlédnutí před vstoupením do vozovky – mají pohlédnout doleva, doprava a poté ještě jednou doleva. „Není to jenom o tom, rozhlédnout se a vstoupit. Musí se dívat, jak rychle vozidlo jede, jestli je silnice s jedním pruhem nebo se dvěma pruhy,“ doplnila policejní mluvčí Kamila Styblíková.

Všechny oslovené děti dostaly během akce v Bruntále za odměnu od policistů úkolníček, omalovánku, pexeso s dopravními značkami a také reflexní samolepku, která odráží světlo a řidiči ji za tmy nebo snížené viditelnosti uvidí až na vzdálenost větší než 200 metrů.

Video Rozhovor s Kamilou Styblíkovou
video

Rozhovor s Kamilou Styblíkovou

Podle policejních statistik jsou právě děti poměrně častými původci dopravních nehod, letos zavinily zhruba pětinu z celkových 320 střetů aut s chodci. Mluvčí Styblíková upozornila, že se pěší policejní hlídky nezajímají pouze o děti, ale také o další chodce. Těm, kteří porušují předpisy, udělují denně desítky pokut.

Akce Zebra se za tebe nerozhlédne ovšem ukazuje, že chodci pravidla provozu ve většině případů znají. „Nejenomže probíhá tato akce, ale my v rámci našich pravidelných přednášek v základních i mateřských školách probíráme dopravní výchovu, kde se děti prakticky učí, jak správně přecházet,“ podotkla mluvčí. Od ledna do června letošního roku zahynuli na přechodech v celé republice 4 chodci a dalších 351 jich bylo zraněno.

Školáci na přechodu pro chodce
Školáci na přechodu pro chodce