Cyril Svoboda prý chodí málo do práce, hrozí mu výpověď

Praha – Ministerstvo zahraničních věcí vedené Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) se prý chce zbavit bývalého šéfa lidovců Cyrila Svobody. Někdejší ministr se po neúspěchu KDU-ČSL v květnových parlamentních volbách vrátil zpět na ministerstvo jako poradce. Deník Právo ale přišel s informací, že se ho na úřadu chtějí zbavit. Chodí prý málo do práce – a výpověď by měl dostat kvůli porušování pracovní kázně.

Podle Práva se Svoboda zdržuje v práci jen několik hodin denně. Svoboda prý tuší, že je zřejmě nežádoucím zaměstnancem, nikdo mu o vyhazovu ale zatím neřekl. „Není tajemstvím, že hledají cestu, jak se mnou pracovní poměr ukončit,“ řekl v úterý Právu. Domnívá se také, že jde o osobní záležitost. Svoboda působí jako poradce prvního náměstka Jiřího Schneidera (ODS).

Svoboda je podle Práva přesvědčen, že může české diplomacii dobře sloužit. „Mám jazykové zkoušky a deset dnů čerstvou prověrku NBÚ na stupeň tajné,“ prohlásil. Po prohraných volbách chtěl být například velvyslancem v OSN, z toho ale sešlo.

Souhlas k vyhazovu musí dát předseda sněmovny

Exministra může od případného vyhazovu zachránit zákon o platech ústavních činitelů. Ten totiž zaručuje končícím poslancům a senátorům, že se mohou vrátit do svého původního pracoviště. A pokud by s nimi chtěl zaměstnavatel ukončit proti jejich vůli pracovní poměr, musel by k tomu dát souhlas šéf parlamentní komory. Tato ochranná lhůta pro zákonodárce platí celý rok. Šéfka dolní komory Miroslava Němcová (ODS) Právu řekla, že žádnou žádost z ministerstva zahraničí nedostala.

Na ministerstvo zahraničí se vrátilo v minulosti hned několik končících poslanců či senátorů, někteří z nich pak vycestovali do zahraničí jako diplomaté. Třeba exposlanec US-DEU Karel Kühnl či bývalý senátor ODA Michael Žantovský. Úřad musí držet místo třeba i současnému poslanci Petru Gandalovičovi (ODS) či europoslancům ODS Hynku Fajmonovi a Milanu Cabrnochovi. Ti všichni zůstávají i přes své politické funkce jeho zaměstnanci, byť čerpají neplacené volno. Zpátky na ministerstvo zahraničí ze sněmovny zamířil i někdejší rebel ODS Jan Schwippel. Do října, jak řekl Právu, čerpá neplacené volno, protože pro něj není práce.

Podobně to funguje i na jiných úřadech - na ministerstvo průmyslu se vrátil exposlanec - přeběhlík - Miloš Melčák, na ministerstvo pro místní rozvoj zase přišel další z přeběhlíků Petr Wolf. „Byl jsem tam do července, pak jsem odešel na základě dohody,“ řekl Právu Wolf. Popřel, že by si odnesl z ministerstva nějaké odstupné nebo odchodné.

Po odchodu z parlamentu dostanou zákonodárci pět platů

Odchodné inkasují poslanci a senátoři po svém odchodu z Parlamentu. Za celé volební období činí pět měsíčních platů. Svoboda tak dostal 294 720 korun hrubého, protože nezastával ve sněmovně žádnou funkci. Stejnou sumu si odnesl i Wolf. Naproti tomu Melčák s Dimitrovem dostali odchodné ve výši 327 155 Kč hrubého. První byl šéfem podvýboru, druhý místopředsedou výboru.

Budova OSN v New Yorku
Budova OSN v New Yorku
Více fotek
  • Budova OSN v New Yorku autor: ČT24, zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1005/100445.jpg
  • Petr Gandalovič autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1253/125242.jpg