Vysoká škola žaluje náměstka ministra školství kvůli vydírání

České Budějovice – Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) v Českých Budějovicích podala trestní oznámení na náměstka ministra školství Kryštofa Hajna. Při jednání s jejím vedením se prý dopustil trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a vydírání. V otevřeném dopise to ministrovi školství Josefu Dobešovi píše rektor školy Marek Vochozka. Hajna prý na schůzce s vedením školy oznámil, že má být VŠTE zrušena.

Ministr školství dnes rozhodl, že pozastavuje jakékoli oficiální i neoficiální aktivity spojené s uvedenou školou, a to až do té doby, než budou k dispozici výsledky hodnocení akreditační komise. Ty by měly být k dispozici v listopadu. Teprve pak prý Dobeš podnikne další kroky.   

O zrušení školy už uvažovalo ministerstvo před volbami, na jaře ale od záměru upustilo. Zrušení školy je prý podle náměstka Hajna politické rozhodnutí koalice. Zástupce školy šokoval způsob, jakým s nimi náměstek jednal, a to agresivně a nadřazeně, uvádí Vochozka v otevřeném dopise. 

Vysoká škola může být zrušena jen zákonem. Ten ale zatím neexistuje. Náležitosti ke zrušení školy jsou prý podle náměstka triviální. „Pokud nebudete jednat ve smyslu tohoto dnešního zadání a bude to konfrontační, pro vás z toho vyplynou osobní důsledky! Pokud máte pocit, že vás vydírám, tak to se vůbec nemýlíte,“ řekl podle Vochozky Hajn.   

Škola má předat svůj areál kraji a její studenti přejdou na Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích nebo na České vysoké učení technické v Praze. Je to stejný plán, jaký předložilo minulé vedení ministerstva. VŠTE je veřejnou vysokou školou, která vznikla v roce 2006. Nyní má přes 2200 studentů, letos nastoupilo do prvního ročníku téměř 1300 posluchačů.