Pohřešovaná holčička se stále nenašla, pátrání pokračuje

Praha - Devítiletá Anna Janatková, kterou desítky policistů hledají už od středy, se stále nenašla. Kriminalisté znovu prohledali okolí pražské Troje, kde byla dívka cestou ze školy naposledy spatřena a kde se našel i její batoh a láhev s pitím. Dnes slanili i do jedné ze zahradních studní, stále ale holčičku nenašli. Na místě budou i přes noc, a pokud to bude potřeba, i další dny. Od soboty jim pomohou také kynologové se psy ze Slovenska. Policie se navíc znovu vrátí na už propátraná místa. Nechce tak podcenit žádnou z vyšetřovacích verzí, prověřuje tedy i možnost únosu. Do pátrací akce jsou proto zapojení i policisté z ostatních krajů a příhraničních oblastí, hlídají se letiště. Informace o pohřešované mají i policisté v Schengenu. Na linku 158 chodí desítky oznámení, pomoc při pátrání nabízejí i dobrovolníci. Někteří lidé dokonce v noci pátrali na vlastní pěst.

Jakékoliv informace přijmou policisté na tísňové lince 158.

Místo, kde se holčička ve středu po poledni rozloučila se spolužačkami, ve čtvrtek prohledala stovka policistů s psovody, policisté na koních, odpoledne místo prohlížela i posádka vrtulníku, prověřovala se také svědectví lidí z okolí a telefonáty na tísňovou linku 158. Odpoledne policisté pátrací akci v Troji ukončili, v noci se ale na místo vrátili, aby prověřili další možné svědky. Podle dostupných informací šlo především o lidi bez domova, kteří na místě přebývají ve zpustlých zahradách a chatách.

Zbyněk Drozda, ředitel ZŠ Na Šutce

„Rodiče, kteří jsou v práci, třeba chtějí, aby děti chodily po skupinkách, poučené, jak se mají chovat na ulici mimo školu.“

Video Telefonát Pavly Sedliské
video

Telefonát Pavly Sedliské

Základní škola Na Šutce, kterou pohřešovaná dívka navštěvovala, dnes nabídla žákům, rodičům a pedagogům odbornou psychologickou pomoc na lince bezpečí pro děti, v centru pro lidi, kteří se ocitli v tíživé životní situaci, a na rodičovské lince, o čemž informoval server Aktuálně.cz. Vedení školy už ve čtvrtek na webových stránkách varovalo děti před cestou přes místo, kde se dítě ztratilo a které kriminalisté označili za nebezpečné. Právě do těchto míst se totiž na zimu stahují bezdomovci a drogově závislí do improvizovaných příbytků i do rekreačních chat, které bývají v zimě opuštěny.

Dívka je vysoká asi 120 centimetrů a má blond vlasy. Na sobě měla tmavě šedou zimní bundu, červený svetr s tříčtvrtečním rukávem a pod ním žluté triko s krátkým rukávem, fialovočernou šálu, tmavě modré džíny s červenobílým páskem a fialovou čepici s kšiltem. Obuty měla černé boty. Holčička je pohřešována od středy od 13:00. Ze školy šla obvyklou trasou společně se spolužačkami. V ulici Pod Písečnou se ale rozdělily a poté už dívku nikdo neviděl. 

Policejní pátrání
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24