Lékaři varují: Mamografický screening je ohrožen

Praha - Mamografický screening je podle lékařů v Česku ohrožen. Příčinou je podle nich úhradová vyhláška, která pro příští rok bere centrům peníze. Za preventivní vyšetření prsou na mamografu by si ženy musely připlatit asi 50 korun a čekací doby by se prodloužily. Jinak by centra neměla na obnovu přístrojů, kvalita vyšetření by klesla. Podle ministerstva zdravotnictví sice klesne platba za jedno vyšetření, centra si ale mohou vydělat stejně, když vyšetří více žen.

Za vyšetření platí nyní pojišťovny 650 korun, ženy ve screeningu nedávají nic, ani třicetikorunový regulační poplatek. Řadu žen může nová platba podle lékařů odradit od prevence, která jediná odhalí nádor v časném stadiu, kdy lze rakovinu zcela vyléčit. „Ministerstvo přes naše dohody se zdravotními pojišťovnami snížilo úhradu mamografického screeningu pro příští rok o sedm procent. Dohoda byla, že platby zůstanou stejné,“ řekl zakladatel screeningového programu v ČR profesor Jan Daneš.

„Jsou to padouši. Pro pacientky to bude znamenat, že budeme ještě méně schopni obnovovat přístroje. Jsou drahé a už teď jsou platby na hraně únosnosti,“ řekla primářka Mamma centra Medicon Miroslava Skovajsová. Mamograf stojí osm až deset milionů korun, odepisovací doba je šest let, při nižších platbách se tedy musí tato doba podle Skovajsové prodloužit. „Za jedno screeningové vyšetření dostanou centra o 20,77 koruny méně, což při zachování celkového objemu finančních prostředků naopak umožní vyšetření většího počtu pacientek,“ řekl mluvčí Vlastimil Sršeň.

Místopředseda komise pro screening doufá, že jde o omyl

Akreditovaná centra, která splňují přísné podmínky pro screening, dostanou podle obou lékařů paradoxně méně peněz než centra, která dělají běžnou mamografii, za ni totiž má klesnout úhrada jen o dvě procenta. Skovajsová připomněla, že z plateb pojišťovny platí centrum mamografický výkon, odpis přístroje a práci lékařů, ale například i telefonistky a pracovnice recepce, které objednávají pacienty a dělají jim léčebný plán.

Daneš, který je místopředsedou ministerské komise pro screening, předpokládá, že v návrhu vyhlášky „jde o omyl“. Jinak by si prý musel pokles peněz vyložit tak, že ministerstvo nechce podpořit prevenci. O záměru ministerstva předem nevěděl, napíše ministru Leoši Hegerovi (TOP 09), aby ho na to upozornil. Daneš soudí, že finance byly sníženy, protože ministerstvo chce sjednotit platby screeningu rakoviny prsu a děložního čípku. Nezohlednilo ale, že každý je jinak finančně náročný. S poklesem peněz by centra nemohla dodržovat předepsané objednací lhůty, dávky záření a druhé kontrolní čtení snímku.

Ministerstvo chystá projekt zvaní žen na screening. Program preventivních vyšetření funguje od roku 2002, provedeno bylo 3,5 milionu vyšetření. Pojišťovny je hradí ženám od 45 let jednou za dva roky.